img

Jak uchronić okna samochodowe przed zamgleniem

Co można zrobić, aby zapobiec tej drobnej, ale wszechobecnej formie kondensacji pary wodnej, która uderza w szyby samochodu z pokosem parowego zaciemnienia? Przed próbą naprawienia mglistej szyby należy najpierw uporać się z przyczynami powstawania mgły.

Aby zrozumieć tę koncepcję, potrzebne są dwie części naukowej gadaniny kujonów, jedna część żargonu motoryzacyjnego, a druga odrobina zdrowego rozsądku. Rezultat? Głębsze zrozumienie kondensacji i umiejętność zapobiegania wspomnianym zakłóceniom wizualnym zanim jeszcze zaczną się one tworzyć.

Spis treści Co powoduje, że okno samochodowe zamglone? Niebezpieczeństwa związane z zamglonym szkłem samochodowymJak pozbyć się zamglonego okna samochodowegoPozostałe wskazówki dotyczące pozbycia się mgły na szybie samochodowej

Co sprawia, że okno samochodowe jest we mgle?

Każdy, kto kiedykolwiek próbował dotrzeć do drugiej bazy na tylnym siedzeniu swojego rodzica, wie, że poważne wygładzanie powoduje zamglenie okien. Ale naukowo rzecz biorąc, dlaczego tworzy się mgła? Odpowiedź jest podwójna. Mgła powstaje, gdy osiągnięty zostaje próg różnicy temperatur pomiędzy powietrzem a kawałkiem szkła, może to być wszystko z jednej strony, lub w przypadku szkła samochodowego, kombinacja zakłóceń atmosferycznych z zewnątrz i wewnątrz. Wrzućcie do mieszanki rozbryzganą wilgoć, a wszystko stanie się jeszcze bardziej parowe.

Dlaczego moje okna tak często parują w zimie?

Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zwracamy się do zszywki ubezpieczeniowej, Allstate, ponieważ dostarcza ona dość dokładnego wyjaśnienia, dlaczego zimna pogoda powoduje silne zaparowanie wewnątrz pojazdu. Znowu ma to związek z różnicami temperatur i wilgotnością w samym powietrzu.

Czy kiedykolwiek głęboko wydychałeś w zimny dzień i widziałeś swój oddech? Co powiesz na oddychanie na szybie, gdy na zewnątrz jest zimno, tylko po to, by obserwować, jak zaparowuje? Z każdym oddechem dodajesz do otoczenia zarówno ciepło, jak i wilgoć. Kiedy więc środowisko to jest zamkniętą przestrzenią, szybko tworzy się kondensacja. Czynniki takie jak śnieg na butach, para wodna wydobywająca się z filiżanki kawy lub gorącego kakao, a także ciepło wydobywające się z otworów wentylacyjnych w samochodzie to idealne warunki do tworzenia się kondensacji. Do diabła, nawet obecność ciepła ciała może wywołać tę reakcję.

Szybka uwaga kujona: W artykule na car.com, w którym omówiono, dlaczego niektóre okna zamglone, podczas gdy inne pozostają jasne, pojawia się temat tworzenia się kondensacji. Profesor fizyki z Uniwersytetu Illinois, Mats Selen, wyjaśnia, "...kiedy ciepłe, wilgotne powietrze zostaje ochłodzone, w końcu osiąga temperaturę, przy której powietrze nie jest w stanie utrzymać całej wody, która zaczyna się kondensuć. To jest punkt rosy, albo punkt, w którym wilgoć zaczyna osiadać na zimnych powierzchniach."

Dlaczego wiatrochronne szyby są we mgle, kiedy pada?

Zewnętrzna kondensacja może być również spowodowana zimnym deszczem na szybach samochodowych. Jest to w zasadzie ten sam scenariusz, co w przypadku zimna na zewnątrz, więc dostosowanie tempsów wewnętrznych tak, aby dopasować je do warunków zewnętrznych, będzie najlepszym sposobem na skompensowanie tego problemu. Więc obróć te wycieraczki i upewnij się, że system klimatyzacji zasysa powietrze z zewnątrz. Kiedy to zrobisz, będziesz musiał zagrać w akt wyrównywania mgły, aż do osiągnięcia temperatury, która odzwierciedla deszcz oblewający przednią szybę Twojego samochodu.

Jak to się stało, że w lecie na moich oknach pojawiła się mgła?

W mglisty dzień role są odwrócone i to wilgotne powietrze na zewnątrz pojazdu powoduje, że te chłodne okna zaparowują. Gdy punkt rosy na przedniej szybie jest katalizowany przez zimny podmuch z systemu klimatyzacji, mgła zaczyna gęstnieć na szybie. Na szczęście mgła na przedniej szybie rozprzestrzenia się równie szybko, jak się tworzy i w przeciwieństwie do lodu, próba odparowania szyb nie wymaga tony smaru na łokciach. Ale do tego całego jazzu dojdziemy tu za minutę, bo kiedy "królewska mgła" zostaje "królewska mgła", jest kilka zagrożeń, które trzeba wziąć pod uwagę.

Niebezpieczeństwo zamglonego szkła samochodowego

Niezależnie od tego, czy mgła tworząca się na szybie pojazdu znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz, kondensacja pary wodnej stwarza zagrożenie dla widoczności, które może stanowić realne zagrożenie dla Ciebie i Twoich bliskich. Utrudniona widoczność pozostaje główną przyczyną wypadków na całym świecie, dlatego też wymaż swój samochód, usuń mgłę z szyby i wiedz, że być może będziesz musiał wziąć pod uwagę dodatkowy czas dojazdu do pracy, aby zrównoważyć reperkusje związane z poziomem wilgotności atmosfery w danym dniu.

Jak pozbyć się mglistych okien samochodowych?

Teraz czas skupić się na nakrętkach i śrubach sprawy, bo choć może nie ma "najlepszego sposobu" na usunięcie mgły z przedniej szyby, to są tam cholernie dobre.

W przypadku rozmrażania zimą, sugerujemy najpierw wyregulowanie regulatorów temperatury tak, aby zasysać powietrze z zewnątrz zamiast recyrkulacji, a następnie przełączenie ustawienia rozmrażania w pojeździe tak, aby włączyć grzałkę samochodu. Powinno to być połączone z regulacją temperatury w kabinie tak, aby była ona najbardziej gorąca, a następnie przerzucenie na klimatyzację i pęknięcie szyby. Pomoże to nie tylko odparować wilgoć, która skrapla się w pojeździe, ale także zneutralizuje różnicę w tempie powietrza.

Uwaga: Jest powód, dla którego chcesz, aby system wentylacyjny Twojego samochodu nie funkcjonował jako recyrkulacja powietrza. Kiedy przycisk recyrkulacji powietrza w układzie klimatyzacji jest przełączany, Twój samochód recyrkuluje powietrze wewnątrz pojazdu, zamiast wlewać świeży ozon z zewnątrz. Jeśli więc istnieje różnica temperatur, którą chcesz zniwelować, utrzymuj przepływ powietrza z zewnątrz.

Inne wskazówki dotyczące jazdy we mgle na szybie samochodowej

W celu utrzymania okien samochodowych wolnych od mgły, należy zachować staranny sposób czyszczenia, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Podczas gdy nadwozie jest podatne na zasypywanie brudem, plamami z twardej wody, solą drogową, brudem i kwaśnym deszczem, wewnętrzna część szyb samochodu tworzy dużo delikatniejszy brud. Ta półprzezroczysta powłoka może być trudna do wykrycia w suchych warunkach, ale w miarę kondensacji, cały zawieszony w powietrzu kurz i śmieci przyklejają się do mokrej powierzchni. Rezultat: Mgła trudna do usunięcia, a gdy jest widoczna, bardzo trudna do dostrzeżenia. Więc trzymaj się tego pułku czyszczenia szkła, bo to robi różnicę.

Usunięcie tej powłoki można wykonać za pomocą wysokiej jakości środka do czyszczenia szyb samochodowych, ręcznika z mikrofibry i odrobiny polerowania. Większość współczesnych środków do czyszczenia szyb samochodowych jest bezpieczna dla szyb laminowanych i koloru okien. Wystarczy uważać, aby nie wsiąknąć w tę delikatną winylową lub skórzaną deskę rozdzielczą i zawsze używać świeżo oczyszczonej ściereczki z mikrofibry.

Może to zabrzmieć jak gimmicky późną nocą infomercial pitch, ale uderzenie w wewnętrzną stronę szyby samochodu z produktem przeciwmgielnym może zrobić ogromną różnicę w powstrzymywaniu powstawania mgły. Poszukaj produktu, który posiada zarówno właściwości czyszczące, jak i odstraszające, ponieważ zarówno usunie mglistą warstwę, która tworzy się na wewnętrznej stronie szyby, jak i zapobiegnie jej powstawaniu. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się wiosennym czyszczeniem, odrobiną pielęgnacji jesiennego samochodu, czy po prostu chcesz szybko naprawić zimną szybę podczas zimowania samochodu, stosowanie środków chemicznych zapobiegających tworzeniu się mgły jest zawsze dobrym pomysłem.

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również