img

Ochrona Twojego pojazdu: Folia ochronna lakieru a powłoki ceramiczne

Entuzjasta motoryzacji robi powrót. Wydaje się, że wszędzie, gdzie spojrzeć, jest nowy blogger lub koleś na YouTube, który jest dumny z ulepszeń, które zrobili do swojego codziennego kierowcy. Rosnący trend na mediach społecznościowych jest właściciel samochodu nakreślając najlepsze sposoby ochrony swoich pojazdów - szczególnie porównując film ochrony lakieru vs powłoki ceramiczne.

Utrzymanie jazdy wolne od uszkodzeń powierzchni, zarysowania, ślady wirowania, i więcej są lepsze przy użyciu jednego z tych dwóch bitchin produktów ochrony lakieru. W rzeczywistości, czy wybierzesz powłokę ceramiczną DIY lub PPF, po prostu nie możesz się pomylić. Każdy produkt wykonuje fenomenalną pracę, aby zmniejszyć wycieczki do myjni i działa jako wielki uszczelniacz do blokowania promieni UV, chemikaliów i kwasów pozostawionych z ptasiego gówna i rozpryskiwanych wnętrzności błędów.

To powiedziawszy, ważne jest, aby porównać tych dwóch konkurentów dla Twojego dolara pielęgnacji samochodu. Poświęćmy więc trochę czasu, aby przejrzeć podobieństwa, różnice i podać kilka praktycznych przykładów, gdzie użycie jednego lub drugiego jest najlepszą opcją.

Jakie są podobieństwa między powłokami ceramicznymi i foliami ochronnymi lakieru?

Wszyscy skupiają się na naszych różnicach w dzisiejszym społeczeństwie. Więc, przełammy ten nienawistny trend i porozmawiajmy o tym, co nas łączy. Lol - tylko żartowałem.

Ale poważnie, zaskakująco, istnieje kilka sposobów, że powłoki ceramiczne i PPF są podobne. Oto krótka lista atrybutów i cech, które PPF i nano-powłoki zarówno zapewnić konsumentom.

Oba są lepsze opcje niż produkty uszczelniające farby. I oba chronią błyszczące lub matowe powierzchnie lakiernicze.

Tak więc, wyjaśnijmy coś najpierw. Istnieją produkty zwane uszczelniacze farby, które są zasadniczo syntetycznie inżynierii wosku samochodowego i mieszanek polskich na kwasie. Co ja mówię o jest zdolność do uszczelniania w farbie i jasne powłoki, tak, że powierzchnia pojazdu jest chroniony.

Zarówno film ochrony lakieru samochodowego i powłoki ceramiczne są lepsze niż woski samochodowe i syntetyczne uszczelniacze lakieru - to jest coś, co wszyscy możemy się zgodzić.

Przed czym chronią folie PPF i powłoki ceramiczne?

Właściciele samochodów, ciężarówek i SUV-ów zazwyczaj kupują oba te produkty dla jednego, podstawowego celu - ochrony. Oba wykonują to zadanie kładąc małą, całkowicie przezroczystą i dość trwałą warstwę ochronną, która łączy się z powłoką bezbarwną, włóknem szklanym, włóknem węglowym, reflektorami, a nawet kołami pojazdu.

Jeden przeciętny, oba produkty wykonują niesamowitą pracę chroniąc pojazd przed szkodliwym działaniem promieni UV, chemicznych odtłuszczaczy, soków z drzew, brudu drogowego, ptasich odchodów, rozprysków robaków i zanieczyszczeń samochodowych. Oba mają również bardzo dobre właściwości hydrofobowe, co oznacza, że chronią powierzchnię przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie.

Jednym konkretnym elementem, przed którym oba chronią, a który wielu właścicieli samochodów przeoczyło, jest pył, który odpada z hamulców w miarę ich zużywania się.

Jest to tzw. węglik krzemu, który jest materiałem pomagającym zapewnić twardość, jaką posiadają klocki hamulcowe. Jest on składnikiem zarówno syntetycznych, jak i półmetalicznych klocków hamulcowych. Istnieją również mikroskopijne poziomy tego składnika w innych materiałach klocków hamulcowych. W miarę zużywania się klocka hamulcowego, pył ten jest wysyłany z klocka na wirniki hamulcowe, koła i tak - na powierzchnię lakieru.

Główny problem pojawia się, gdy pojazd jest myty. Jeśli te mikroskopijne cząsteczki znajdą się na gołym lakierze lub bezbarwnej powłoce, mogą zarysować powierzchnię. Stosując PPF lub powłokę ceramiczną, jest mniej prawdopodobne, że pył hamulcowy przylgnie - a jeśli tak się stanie, nie przeniknie przez warstwę ochronną.

Jak długo działają powłoki ceramiczne i PPF?

Średnio, powłoki nanoceramiczne i PPF będą chronić chronioną powierzchnię przez co najmniej dwa lata. Istnieją pewne wyższej jakości produkty Nano coating, które mogą chronić nawet do 5 lat i niektóre naprawdę dobre PPF, które są znane z tego, że wytrzymują prawie dekadę.

Jednak kluczem do długowieczności obu produktów jest upewnienie się, że zastosowana powierzchnia została przygotowana prawidłowo. W większości przypadków, profesjonalny detailer zaleca korektę lakieru zakończone, jeśli są jakieś ślady wirowania, zadrapania, wyblakłe farby lub inne problemy istnieją. Niezależnie od tego, czy korekta lakieru jest potrzebna czy nie, wykonanie zalecanych prac przygotowawczych dla obu produktów jest kluczowe.

Jakie są różnice między powłokami ceramicznymi i foliami ochronnymi?

Chociaż chcieliśmy żyć w harmonii, nie bromance żyje wiecznie. Prawda jest taka - podczas gdy DIY Nano Coatings i samochodowe folie ochronne mają kilka podobieństw, istnieje wiele sposobów, że są one różne. Rzućmy okiem na kilka z nich.

Jakie są różnice w kosztach pomiędzy PPF a powłokami ceramicznymi?

To jest podchwytliwe pytanie. W przypadku obu produktów, konsumenci mogą zdecydować się na profesjonalistę, który je zastosuje lub wybrać warianty DIY. Oznacza to, że istnieje wiele różnic w cenie w zależności od rodzaju lub jakości produktu, który kupujesz.

Myślę, że nawet instalatorzy PPF zgodzą się, że różnica pomiędzy profesjonalnymi produktami PPF a produktami DIY jest jak noc i dzień. Istnieją pewne produkty DIY Clear Bra i inne marki PPF, które właściciele pojazdów mogą kupić online i zastosować samodzielnie. W zależności od ilości zakupionego PPF i rodzaju pojazdu, PPF DIY może kosztować od $100 do $500 za same materiały.

Profesjonalnie nałożony PPF zależy również głównie od ilości powierzchni, którą chronisz. Większość właścicieli samochodów będzie miała cały przód (w tym zderzaki, błotniki i maskę) wraz z lusterkami bocznymi chronionymi przez profesjonalną instalację PPF. W zależności od użytej marki PPF i certyfikowanego instalatora, cena może wynosić od 1000 do 2000 dolarów.

Dla tych, którzy chcą PPF ich całego pojazdu, koszt może zbliżyć się do $ 6,000 w niektórych przypadkach.

Konsumenci Ceramic Coating mają podobne decyzje do podjęcia. Mogą zdecydować się na profesjonalnego detailera lub certyfikowanej firmy ceramicznej pro instalacji wykonać pracę - lub zrobić to samemu. DIY ceramiczne produkty powłokowe są zazwyczaj sprzedawane w 30ml lub 50ml butelek (które pokryją średniej wielkości dwudrzwiowe coupe). Te butelki są zwykle pakowane z zestawem do samodzielnego montażu, które mogą obejmować kilka lub wszystkie materiały potrzebne do prawidłowego stosowania ich.

Koszt zestawów DIY powłoki ceramicznej może wahać się od 70 dolarów do 100 dolarów za zestaw. W zależności od wielkości pojazdu, może być wymagane do 3 lub więcej zestawów.

Profesjonalne koszty powlekania są zupełnie inne. Są one zazwyczaj oparte na poziomie ochrony lub lat gwarancji chcesz dla pojazdu. Na przykład, standardowy pakiet trzyletniej gwarancji może uruchomić od $ 1,000 do $ 2,000 w zależności od produktu używanego i firmy instalującej je. Pięcioletnia gwarancja może kosztować do 3 000 USD. Istnieją nawet "Dożywotnie" gwarancje z niektórych profesjonalnie zainstalowanych powłok ceramicznych.

Jaka jest różnica w potrzebach konserwacyjnych pomiędzy PPF a powłoką ceramiczną?

Czasami najlepiej jest sięgnąć bezpośrednio do źródła, aby poznać fakty. Tak właśnie zrobiłem w odniesieniu do potrzeb konserwacyjnych PPF, ponieważ mówiąc wprost - wiele z nich jest różnych.

Według jednej z głównych marek PPF, ich lista kontrolna konserwacji wskazuje, że świeżo nałożone produkty PPF powinny:

 • Odczekać 48 godzin po instalacji przed umyciem samochodu.
 • Usunąć wszelkie plamy z pojazdu tak szybko, jak tylko je zauważysz.
 • Uszczelniać za pomocą Paint Protection Film Sealant raz na trzy miesiące, aby zachować połysk.
 • Wszelkie drobne zarysowania, które zauważysz na folii są w stanie zagoić się w ciągu pół godziny w temperaturze pokojowej, ale mogą wymagać przyspieszenia poprzez użycie ciepłej wody na dotkniętych obszarach.
 • Do czyszczenia folii należy używać wyłącznie ściereczek z mikrofibry lub frotte.
 • Nie należy używać do czyszczenia folii żadnych środków ściernych.
 • Nie szoruj ani nie wycieraj folii, jeśli znajduje się ona w bezpośrednim świetle słonecznym.
 • Nie używać wosków samochodowych zawierających barwniki.

Jednak inne marki PPF zalecają jedynie mycie pojazdu co kilka tygodni (metodą dwóch wiader), bez użycia środków czyszczących o właściwościach ściernych lub wosków/polerek. Zaskakująco, niektórzy instalatorzy PPF zalecają nakładanie wysokiej jakości powłoki ceramicznej na PPF dla dodatkowej ochrony.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że nie ma czegoś takiego jak OGÓLNE WYTYCZNE KONSERWACJI PPF. ZAWSZE należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta lub marki PPF, którą wybieramy, aby uzyskać optymalne rezultaty.

To samo odnosi się do powłok ceramicznych. Większość profesjonalnych powłok ceramicznych, nakładanych przez certyfikowanych instalatorów, wymaga pewnego poziomu pielęgnacji, aby móc honorować gwarancje.

Ogólnie rzecz biorąc, konserwacja powłok ceramicznych, zwłaszcza wariantów DIY, obejmuje mycie pojazdu we własnym zakresie lub przez profesjonalnego detailera, przy użyciu zalecanej i niezawodnej metody dwóch wiader.

To by było na tyle.

Korzyści z zastosowania powłoki ceramicznej

Jeśli myślisz o posiadaniu powłoki ceramicznej zainstalowanej lub zrobić to samemu, istnieją pewne korzyści, które należy rozważyć.

Dla ceramicznych pro stosowane rzeczy, niektóre z korzyści obejmują:

 • Będą robić wszystko dla Ciebie - w tym korekty farby (w razie potrzeby) i wszystkie prace przygotowawcze.
 • Są one oferowane z gwarancjami (od 3 do końca życia)
 • Są one wyjątkowe w odpychaniu wody (dotyczy to wersji DIY zbyt BTW)
 • Utrzymują samochód w czystości - dłużej. Jest to również ze względu na niesamowite właściwości hydrofobowe powierzchni, które zmniejszają plamy wody i gromadzenia się brudu

Jeśli opcja DIY jest bardziej twój styl, kilka korzyści z tych produktów obejmują:

 • Satysfakcję z wykonywania pracy, która kosztowała innych kilka tysięcy dolarów w ciągu kilku godzin samemu
 • Podobne poziomy ochrony jak pro-grade rzeczy, za ułamek kosztów
 • Ochrona od 2 do 5 lat z niektórych wyższej jakości DIY ceramicznych zestawów powlekania
 • Łatwe do utrzymania i nie BS gwarancji, które są bardzo drogie i czasochłonne do naśladowania

Co to jest powłoka ceramiczna Nano?

Prawdopodobnie słyszałeś termin NANO Powłoka ceramiczna i są zdezorientowani, czy są one różne od samochodowych powłok ceramicznych. Cóż, nano odnosi się do technologii stosowanej, która wiąże się z powierzchnią. Jest to nanotechnologia, jak garnitur Iron Mana w Avengers Infinity War i Endgame na przykład.

Wszystkie samochodowe powłoki ceramiczne są oparte na nano, więc w zasadzie jest to inny zwrot używany do opisania podobnych produktów. Teraz, coś, co powinno być wyjaśnione jest różnica między skoncentrowanych powłok ceramicznych i ceramicznych wosku w sprayu.

Te nowe produkty są sprzedawane w butelce z rozpylaczem i wykorzystują "rozwodniony" wosk w sprayu, politurę, z niewielką zawartością procentową materiałów ceramicznych. Wykonują one świetną robotę zapewniając właściwości hydrofobowe, ale w większości przypadków wystarczają na mniej niż rok.

Jak długo trwa utwardzanie powłoki ceramicznej?

Dobra powłoka ceramiczna będzie początkowo błyskać lub wiązać się z powierzchnią w ciągu kilku minut. Główny czynnik decydujący o tym, jak szybko się błyska, opiera się na trzech zmiennych: procent SiO2, ciepło i wilgotność zastosowanego obszaru.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy zawartość procentowa dwutlenku krzemu lub kwarcu jest wyższa (np. powyżej 90%), produkt może utwardzić się bardzo szybko. To zawęża okno aplikacji, dlatego najlepiej pozostawić ją profesjonalistom w środowiskach kontrolowanych przez środowisko.

Pozostałe czynniki to ciepło i wilgotność. Najlepszym miejscem do nakładania powłok ceramicznych są pomieszczenia, w których temperatura zewnętrzna wynosi około 70 stopni, a poziom wilgotności jest niski. Gdy produkt zabłyśnie, jego utwardzenie trwa na ogół od 24 do 48 godzin.

Jak łatwo jest nakładać powłokę ceramiczną?

Szczerze mówiąc, jest to kolejne "podchwytliwe pytanie". Łatwość stosowania naprawdę zależy od umiejętności i zdolności z samochodowych produktów do pielęgnacji samochodu i technik. Ten film powyżej wyjaśni, jak proces jest zakończony, więc można określić dla siebie, czy jest to coś czujesz się komfortowo wypełniając - lub pozwalając profesjonalista obsługiwać pracę.

Korzyści z używania folii ochronnych lakieru

Wierzę, że PPF lub termoplastyczny uretan jest najlepszym produktem dla konsumenta, aby użyć, jeśli chcą zmniejszyć potencjał odprysków skalnych lub szkody spowodowane przez latające odłamki drogowe. PPF nie tylko spełni to zadanie, ale jeśli zostanie lekko zarysowany w wyniku uderzenia, może się dość łatwo "samoleczyć". Poznajmy kilka innych korzyści płynących z zastosowania folii ochronnej na Twoim samochodzie.

Jak długo wytrzymuje folia ochronna?

Przeciętna trwałość folii PPF wynosi od 3 do 5 lat (przy zastosowaniu przez certyfikowanego instalatora). Podstawowe czynniki, które wpływają na trwałość PPF to jakość produktu, wykonane prace przygotowawcze i oczywiście sposób aplikacji PPF. Profesjonaliści są wysoko wyszkoleni w zaawansowanych technikach i używają specjalistycznego sprzętu do poprawnej aplikacji PPF. Istnieją produkty, które mogą przetrwać nawet do 10 lat.

Jak łatwo jest nałożyć folię ochronną?

Niezbyt. PPF jest bardzo cienki materiał, który jest o wiele bardziej skomplikowane do zastosowania niż winylowe owijki na przykład. W przypadku winylu, proces jest prosty. Jednak PPF to zupełnie inny proces, który wymaga użycia specjalnych smarów i technik. Ja sam zostawiłbym to profesjonaliście, a przez lata zainstalowałem około 30 winylowych folii na pojazdach drag racing.

Jak dobrze działają folie ochronne lakieru?

W skrócie, są one dość korzystne, jeśli chodzi o część ochronną. To jest ich zadanie - aby zapewnić cienką warstwę filmu na wierzchu powierzchni, aby zmniejszyć narażenie na promienie UV, brud, gruz i zadrapania.

Jednak, że jest to powiedziane, nie są one idealne. Jeśli szukasz, aby uzyskać najlepsze bang dla ochrony lakieru samochodowego - rozważ dodanie powłoki ceramicznej na górze PPF - aby poprawić jeden obszar nie są tak dobre - co jest hydrofobowe i zdolności samooczyszczania.

Zakończenie

Pewnie zastanawiasz się, jaki jest werdykt!?!?! Cóż, to zależy od Ciebie, aby określić. Porównując powłoki ceramiczne vs folia ochronna farby, trudno jest wybrać jednoznacznego zwycięzcę. To naprawdę zależy od tego, co jest ważne dla Ciebie z produktu ochrony lakieru. Jeśli idziesz na ZERO odprysków i chcesz zachować istniejącą farbę w stanie fabrycznym - najlepszą opcją jest prawdopodobnie PPF.

Jednakże, jeśli chcesz chronić powierzchnię przed zanieczyszczeniami, poprawić właściwości hydrofobowe, utrzymać pojazd w czystości, i chcesz łatwiejsze DIY rozwiązanie - produkt jak Armor Shield IX jest w sam raz dla Ciebie.

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również