img

Lista kontrolna zimowej konserwacji samochodu

Kiedy przestawiasz zegary o godzinę do tyłu, zima zbliża się szybkimi krokami. Koniec października sygnalizuje wiele rzeczy - NFL jest w pełnym rozkwicie, Twoja ulubiona seria wyścigowa wkrótce ukoronuje mistrzów, i tak - Pumpkin Spice powoli zaczyna wkradać się z powrotem do swoich podstawowych pojemników.

Jednak temperatury również zaczynają gwałtownie spadać. Obniżone temperatury mogą powodować dodatkowe zużycie części mechanicznych, zmniejszać przyczepność na drodze i wprowadzać złe warunki pogodowe. Ze względu na te przedwiosenne realia, wielu proaktywnych właścicieli samochodów wykorzystuje listopad jako doskonały czas na uzupełnienie listy kontrolnej zimowej konserwacji samochodu.

Jeśli chcesz utrzymać swój samochód w doskonałej kondycji przed zbliżającą się zimą, oto 7 pozycji, które powinny znaleźć się na Twojej liście czynności serwisowych.

Spis treści#1 - Przepłukanie układu chłodzenia#2 - Wymiana opon, jeśli jest potrzebna#3 - Wymiana wycieraczek#4 - Wymiana klocków hamulcowych#5 - Serwis lub wymiana akumulatora#6 - Odnowienie reflektorów#7 - Bądź proaktywny w kwestii ochrony lakieru

#1 - Przepłucz układ chłodzenia

Jedynym elementem, z którego będziesz korzystać częściej w zimie, jest Twoja nagrzewnica. Ale czy wiesz, że ten system w większości samochodów osobowych, ciężarowych i SUV-ów jest zasilany przez układ chłodzenia Twojego silnika? Kiedy silnik się rozgrzewa, płyn chłodzący lub płyn z chłodnicy przepływa przez silnik, odbierając ciepło, a następnie trafia do rdzenia nagrzewnicy. Ciepło z płynu ogrzewa serię cewek. Po włączeniu ogrzewania, silnik dmuchawy włącza się i wysyła ogrzane powietrze do kabiny.

Jednakże, czasami rdzeń zapycha się bzdetami, takimi jak szlam silnika, co powoduje, że nagrzewnica nie działa dobrze. Może to również prowadzić do przegrzania, które może zniszczyć silnik. Aby pozbyć się tego problemu, płucz płyn chłodniczy każdego listopada - niezależnie od tego, gdzie mieszkasz.

opony

#2 - W razie potrzeby wymień opony

Choć są miejsca, w których przydałyby się opony śniegowe, większość miejsc w Ameryce Północnej dobrze radzi sobie z odśnieżaniem i utrzymywaniem dróg w czystości. Ale nadal musisz mieć odpowiednią głębokość bieżnika na wszystkich oponach, aby zapewnić optymalną trakcję i bezpieczną jazdę.

Zacznij od sprawdzenia głębokości bieżnika. Wszystkie opony o głębokości bieżnika poniżej 5/32 cala powinny zostać wymienione - zwłaszcza, gdy istnieje zagrożenie śniegiem i lodem.

Zwracaj również uwagę na ciśnienie w oponach. Gdy temperatura spada, ciśnienie powietrza w oponie może spaść o ponad 5 PSI. Zawsze, gdy na desce rozdzielczej zapali się kontrolka TPMS, zabierz samochód do lokalnego sklepu z oponami i zleć napełnienie wszystkich opon do zalecanego ciśnienia.

#3 - Wymiana wycieraczek przedniej szyby

Za każdym razem, gdy używasz wycieraczek, ich pióra zaczynają się zużywać. Dla tych, którzy mieszkają na obszarach, gdzie latem występują burze, oznacza to, że pióra wycieraczek prawdopodobnie przeszły przez ciężką pracę. Dlatego warto wymienić je w listopadzie.

Jest to bardzo ważne dla osób mieszkających w rejonach zagrożonych śniegiem. Kiedy pióra są świeże i w doskonałej formie, pomogą usunąć brud drogowy i roztopiony śnieg, który może rozmazać się na przedniej szybie i uniemożliwić widoczność.

Oto kolejna wskazówka - na okres zimowy należy opróżnić zbiornik spryskiwacza i napełnić go czystym płynem do wycieraczek. Używanie wody w zbiorniku płynu do spryskiwaczy spowoduje jego pęknięcie i w końcu spłynie, gdy będzie najbardziej potrzebny.

Na koniec - zawsze trzymaj pełną butelkę płynu do wycieraczek w bagażniku. Jest to bardzo pomocne, gdy śnieg i lód topnieją, ponieważ zużyjesz mnóstwo płynu do wycieraczek.

#4 - Wymień klocki hamulcowe

Elementem, który jest pomijany na listach kontrolnych zimowego utrzymania samochodu przez wiele osób (co mnie razi) jest serwis hamulców. Solidne hamulce (zwłaszcza czyste rotory i mocne klocki) i posiadanie dobrych czujników ABS (wraz z wiązką) jest niezbędne, gdy warunki drogowe są złe. Jeśli nie masz nic innego do roboty, zleć profesjonalnemu mechanikowi sprawdzenie klocków hamulcowych i wirników przed nadejściem zimy.

Jeśli zaleci on wymianę, zrób to przed nadejściem śniegu. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

#5 - serwisuj lub wymień swój akumulator

Akumulatory samochodowe zależą od amperów - nie watów. Apery rozruchowe są potrzebne do uruchomienia rozrusznika, układu zapłonowego i zasilenia pompy paliwowej. Ponieważ akumulator wystarcza tylko na 3 do 5 lat, zawsze zaleca się serwisowanie akumulatora (lub sprawdzenie go pod kątem amperów) - lub wymianę akumulatora przed nadejściem zimnej pogody.

Dobra kontrola akumulatora obejmuje również sprawdzenie stanu przewodów akumulatora i innych elementów układu ładowania. Często pomijanym elementem jest czujnik akumulatora, który zwykle znajduje się pod akumulatorem i może ulec korozji, jeśli nie jest serwisowany.

#6 - Przywrócenie działania reflektorów

Widoczność jest ograniczona również zimą. Ponieważ widoczność w nocy jest bardzo ważna, warto sprawdzić stan reflektorów, a konkretnie ich osłon. Jeśli jest ona mętna lub zamglona, powinieneś rozważyć zestaw do samodzielnego odnawiania reflektorów.

Ten film pokazuje, jak to się zwykle robi - lub jak można to zrobić przy użyciu kilku przedmiotów domowego użytku.

Jeśli podejmiesz aktywny krok, jakim jest odnowienie osłon reflektorów, warto zabezpieczyć je przed działaniem promieni UV i brudu drogowego w przyszłości. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie powłoki ceramicznej DIY jak Armor Shield IX.

#7 - Bądź proaktywny o ochronie lakieru

Coś, o czym większość właścicieli samochodów zapomina, to ochrona lakieru i innych zewnętrznych części pojazdu przed działaniem czynników atmosferycznych. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć jest inwestowanie w produkt ochrony lakieru, takie jak powłoka ceramiczna.

Powłoka ceramiczna wiąże się z porowatych materiałów, w tym bezbarwne powłoki, szyby, plastikowe wykończenia, koła i inne części pojazdu, które są narażone na trudne warunki pogodowe. Pomaga ona również poprawić właściwości hydrofobowe, co ułatwia mycie i czyszczenie w zimnych warunkach pogodowych.

Featured Product Armor Shield IX DIY Kit Najbardziej kompletny zestaw DIY Ceramic Coating dla konsumentów DIY Kit zawiera wszystko, czego potrzebujesz do wykonania profesjonalnej jakości powłoki ceramicznej bez wcześniejszego doświadczenia. Poczuj się jak kierowca nowego samochodu, każdego dnia. Kup teraz

Podstawowym obszarem, który korzysta z DIY powłoki ceramicznej jak Armor Shield IX jest powierzchnia lakieru. Poświęcając czas na przygotowanie pojazdu, a następnie nałożenie powłoki, zapewniasz sobie mikroskopijną, ale wyjątkowo trwałą warstwę ochrony. To sprawia, że powierzchnia jest niezwykle hydrofobowa, dzięki czemu zimowy szlam i śnieg po prostu odpada przy niewielkim wysiłku.

Dla tych, którzy mieszkają w obszarach z dużą ilością śniegu i lodu, powłoka może również pomóc zmniejszyć frustrację związaną z usuwaniem tych zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do utleniania, korozji i rdzy.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, na pewno spodobają Ci się produkty AvalonKing do pielęgnacji samochodów dla majsterkowiczów. Tworzymy "produkty bez ściemy" za przystępną cenę. A co najlepsze, traktujemy naszych klientów jak rodzinę, więc jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chcesz porozmawiać o samochodach, wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz e-mail. Sprawdź naszą stronę główną tutaj.

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również