img

Jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe? (Oznaki, że nadszedł czas)

Wirnik hamulcowy współpracuje z klockami hamulcowymi, zapewniając zatrzymanie pojazdu po naciśnięciu pedału hamulca. Choć wiele osób jest przyzwyczajonych do częstej wymiany klocków hamulcowych, większość nie wie, że wirnik hamulca również wymaga okresowej wymiany. Jakie są więc sygnały, że nadszedł czas na wymianę wirników hamulcowych?

Przedstawiamy cztery sygnały wskazujące na to, że tarcze hamulcowe są zużyte i wymagają wymiany lub wymiany. Omawiamy też, jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe i ile to może kosztować. Przyjrzyjmy się pokrótce, jakich oznak należy szukać:

Najczęstszym sygnałem, że czas wymienić wirniki hamulcowe, są drgania samochodu podczas hamowania. Jeśli podczas hamowania słychać głośne dźwięki, zdecydowanie nadszedł czas na ich wymianę. Jeśli po sprawdzeniu ich wzrokowo widać pęknięcia lub inne uszkodzenia, należy je wymienić.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista objawów, na które należy zwrócić uwagę:

Zawartość Pokaż Oznaki wskazujące, że czas wymienić tarcze hamulcowe 1. Wibracje podczas hamowania 2. Głośne odgłosy hamowania 3. Pęknięcia 4. Uszkodzenia/wypukłości Jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe? Koszt wymiany tarcz hamulcowych

Oznaki, że czas wymienić tarcze hamulcowe

1. Wibracje podczas hamowania

Gdy klocki lub wirniki hamulcowe ulegają uszkodzeniu, często odczuwalne są drgania pedału hamulca. Jeśli sytuacja jest naprawdę poważna, wibracje mogą przenosić się również na kierownicę.

Często drgania te są spowodowane materiałem z klocków hamulcowych, który zebrał się na powierzchni czołowej wirnika, tworząc wysokie punkty. W niektórych przypadkach drgania powstają w wyniku przegrzania układu hamulcowego spowodowanego nadmierną eksploatacją. W przypadku nagromadzenia się osadów można również zauważyć większą reakcję pedału hamulca.

2. Głośne odgłosy hamowania

Gdy klocki hamulcowe zaczynają szwankować, często słychać pisk lub skrzypienie. Jeśli klocki nie zostaną szybko wymienione, podczas hamowania może wystąpić zgrzytanie metalu o metal.

Ten głośny dźwięk występuje także wtedy, gdy elementy układu hamulcowego są mocno skorodowane, co wpływa na tolerancję między nimi. Jeśli sytuacja jest zła, może również wystąpić przeciąganie hamulców. W takim przypadku należy natychmiast zaprzestać jazdy samochodem do czasu naprawy hamulców.

W nowoczesnych klockach hamulcowych znajduje się czujnik zużycia wykonany z metalu. W miarę zużywania się klocków hamulcowych materiał ten ociera się o wirnik i alarmuje o tym fakcie dźwiękiem, co umożliwia podjęcie odpowiednich działań. Niezwłoczna wymiana zużytych klocków hamulcowych może uchronić wirniki hamulcowe przed zużyciem.

3. Pęknięcia

Gdy wirniki są poddawane działaniu nadmiernego ciepła, ich powierzchnia może pękać. Istnieje wiele różnych rodzajów pęknięć, ale wszystkie one są związane z kompresją lub rozszerzaniem.

Małe pęknięcia włoskowate mogą wydawać się niepokojące, ale w wielu przypadkach można je naprawić poprzez ponowne lakierowanie. Pęknięcia włoskowate są najczęściej widoczne podczas używania hamulców w wysokich temperaturach, np. podczas wyścigów.

Jednak pęknięcie, które występuje na tarczy i rozciąga się aż do krawędzi, wymaga natychmiastowej wymiany. Tego typu uszkodzeń wirnika nie da się naprawić.

4. Uszkodzenia/żłobienia

Z czasem powierzchnia wirnika może ulec wyżłobieniu i uszkodzeniu. Jest to spowodowane przez zanieczyszczenia lub zużyte części ocierające się o wirnik.

Jeśli metalowa płytka nośna zużytych klocków hamulcowych styka się z wirnikiem, może to spowodować jego uszkodzenie. Również korozja i rdza powodują powstawanie rowków na powierzchni.

Jeśli wydaje się, że wirnik jest wypaczony, warto się temu przyjrzeć. W rzeczywistości wirniki hamulcowe rzadko kiedy ulegają wypaczeniu. Zauważalne są raczej nierówności powierzchni.

RELATED: Jak często należy wymieniać klocki hamulcowe?

Jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe wymagają wymiany co 70 000 mil, w zależności od modelu samochodu i stylu jazdy. Jedynym właściwym sposobem sprawdzenia, czy wirniki hamulcowe wymagają wymiany, jest ich wizualna kontrola.

Jest to znacznie dłuższy okres niż w przypadku klocków hamulcowych, które często wymienia się co 40 000 do 50 000 mil. Tradycyjne stalowe tarcze hamulcowe mają najkrótszą żywotność, natomiast tarcze węglowo-ceramiczne mogą wytrzymać cały okres eksploatacji pojazdu, ale kosztują znacznie więcej.

Stan techniczny tarcz hamulcowych zależy od stylu jazdy, masy pojazdu i jakości wybranych części. Po zdjęciu klocków hamulcowych należy zawsze sprawdzić stopień zużycia tarcz. W razie potrzeby należy je odnowić lub wymienić.

Koszt wymiany tarczy hamulcowej

Wymiana tarcz hamulcowych może kosztować od około 350 do 500 USD za każdą tarczę. Cena ta obejmuje około 200-400 USD za wirnik i 150 USD za robociznę. Jeśli rotor hamulca można wymienić samodzielnie w przydomowym warsztacie, można zaoszczędzić trochę pieniędzy.

RELATED: Koszt wymiany wirnika hamulcowego

Na szczęście wirniki hamulcowe zazwyczaj nie wymagają wymiany przy każdej wymianie klocków hamulcowych. Zazwyczaj nie ulegają one tak dużemu zużyciu, jak klocki hamulcowe.

Jeśli pozostało wystarczająco dużo materiału z tarcz hamulcowych, możliwe jest ich ponowne wyłożenie. Koszt odnawiania tarcz hamulcowych jest znacznie niższy niż ich wymiana. Wykwalifikowany warsztat będzie w stanie obrócić lub przyciąć wirniki hamulcowe, uzyskując świeżą powierzchnię do pracy. Warsztat umieszcza wirniki na tokarce i usuwa cienką warstwę materiału, aż do uzyskania gładkiej i wolnej od korozji powierzchni.

Zazwyczaj za odnowienie tarczy hamulcowej trzeba wydać od 10 do 15 dolarów, co czyni tę opcję znacznie bardziej przystępną cenowo. Jednak nadal trzeba będzie zapłacić za demontaż i ponowne założenie wirników, chyba że można to zrobić samodzielnie. Ponadto, nigdy nie jest rozsądne odnawianie tarcz hamulcowych, gdy materiał jest zbyt cienki.

RELATED: Wyrównywanie powierzchni tarcz hamulcowych a ich wymiana - zalety i wady

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również