img

Co powoduje, że lakier samochodowy blaknie?

Muszę powiedzieć, że jedną z najseksowniejszych rzeczy na tej planecie jest świeżo wypolerowany, błyszczący lakier na pojeździe. Wiesz, o czym mówię - to głębokie spojrzenie, które sprawia, że chcesz wcisnąć rękę przez farbę.

Podczas gdy entuzjaści motoryzacji mają kilka produktów ochrony lakieru, takich jak woskowanie samochodu, które mogą przedłużyć blask ich jazdy, prawda jest taka - blaknięcie lakieru samochodowego jest rzeczywistością, z którą wszyscy musimy sobie poradzić w końcu.

Ale co powoduje, że farba samochodowa blaknie?

Dobrze wiadomo, że blaknięcie lakieru samochodowego można przypisać nadmiernej ekspozycji na promienie UV, zanieczyszczeniom i częstemu myciu samochodu. Jednakże, istnieją inne elementy, które mogą przyczynić się do koloru farby blaknięcie jak Dallas Cowboy lub Oakland Raiders entuzjazm fanów w grudniu - tylko żartując, nie żartując.

W informacji poniżej, będziemy nakreślić kilka z najbardziej popularnych metod dla uszkodzenia wystąpić na powierzchni farby. Będziemy również zaoferować kilka wskazówek, w jaki sposób zmniejszyć potencjał pogorszenia koloru farby, a kilka z najlepszych produktów można użyć, aby przedłużyć połysk na swoim cenionym jazdy.

Spis treściJakie są główne powody wyblakłego lakieru samochodowego? Jak zapobiegać lakier samochodowy od blaknięcia Czy można naprawić wyblakły lakier samochodowy? Najlepszy produkt, aby zapobiec lakier samochodowy od blaknięcia Zawijanie go w górę

Jakie są główne powody wyblakłego lakieru samochodowego?

Farba samochodowa jest stosowana przy użyciu czterech etapów procesu. Po pierwsze, goła powierzchnia jest przygotowana przez lekko szlifowanie materiału, który usuwa zanieczyszczenia, ale także zapewnia mikroskopijny wzór krzyża, który pozwala farby do przylegania.

Drugim krokiem jest zastosowanie podkładu, który stanowi warstwę bazową. Po trzecie, właściwa farba jest stosowana, zwykle w kilku warstwach, aby zapewnić, że cała powierzchnia jest dobrze pokryta. Wreszcie, na wierzchu farby nakładana jest powłoka bezbarwna, która zapewnia dodatkową warstwę ochronną. To jest bezbarwny lakier, który wyświetla ślady wirowania i inne źródła uszkodzenia lakieru.

Tak więc - z wszystkich tych kroków, jak lakier może stać się uszkodzony lub blaknięcie?

Cóż - u źródła, blaknięcie farby jest spowodowane przez utlenianie. Ta reakcja chemiczna zachodzi, gdy tlen i ciepło są połączone w celu rozbicia wiązań molekularnych i struktury farby. Gdy proces utleniania się rozpocznie - nie da się go zatrzymać. Istnieją jednak pewne kroki, które właściciele samochodów mogą podjąć, aby spowolnić utlenianie lub zmniejszyć go z wystąpienia w pierwszej kolejności.

Istnieją cztery ogólne źródła utleniania lakieru samochodowego.

Promienie UV

Jednym z najbardziej niezrozumiałych źródeł utleniania lakieru jest założenie, że bezpośrednie światło słoneczne powoduje utlenianie. To nie jest całkiem dokładne. Podczas gdy utlenianie jest wytwarzane przez połączenie ciepła i tlenu, "ciepło" jest rzeczywiście pochodzi z promieni UV. Ponieważ promienie UV nieustannie uderzają w lakier bezbarwny, powoli przenikają przez powłokę i zaczynają ogrzewać lakier. To wprowadza tlen do warstwy spodniej lakieru, a ponieważ ciepło jest absorbowane przez metal, następuje blaknięcie.

Sól

Ludzie mieszkający w pobliżu oceanów lub w zimnym klimacie rozumieją negatywny wpływ soli na ich sprzęt. Niezależnie od tego, czy powoduje ona rdzę na podwoziu, mocowaniach silnika, rurach wydechowych, czy panelach nadwozia, sól jest do bani.

Sól to NaCl, czyli chlorek sodu, który nie jest kwasem ani zasadą. Jest jednak wyjątkowo żrąca. Prawdziwy problem pojawia się, gdy sól jest pozostawiona na powierzchni - zwłaszcza, gdy jest wystawiona na działanie naszego przyjaciela, promieniowania UV. W miarę nagrzewania, te paskudne kryształki soli będą powoli zżerać powłokę bezbarwną, a w końcu powierzchnię lakieru. W końcu dostają się do gołego metalu i szybko tworzą rdzę.

Ścierne środki czyszczące

Istnieją pewne samochodowe środki czyszczące, które są dobre - a niektóre, które są zabójcami farby. Zazwyczaj każdy środek czyszczący, który zawiera materiały ścierne jest no-go dla entuzjastów motoryzacji. Zasadniczo, materiały ścierne działają jak papier ścierny na powierzchni farby samochodu. Kiedy używasz washrag (nawet jeśli jego mikrofibra) będzie kopać w powierzchni i narażać pod warstwą farby do światła UV i tlenu - co prowadzi do utleniania. Biorąc swój samochód do lokalnej myjni nie pomaga albo.

Zanieczyszczenia

Zajrzyjmy więc na chwilę do wnętrza przeciętnego silnika spalinowego. Czy wiesz, że nawet najbardziej paliwooszczędne silniki mogą spalić tylko około 95% paliwa wprowadzonego do komory spalania? Gorzej jest z olejem napędowym i innymi mniej rafinowanymi paliwami, które mają duże łańcuchy cząsteczek węgla.

Reszta niespalonego paliwa jest wydalana z układu wydechowego jako "zanieczyszczenie". Dodatkowe źródła, w tym spalanie węgla, produkują nadmierne ilości cząstek węgla i kończy się na farbie zewnętrznej.

Węgiel składa się z mikroskopijnych cząsteczek, które są dość twarde i poszarpane. To w końcu powoduje blizny na czystym lakierze - i ... yup, utlenianie lub wyblakłe farby. Zanieczyszczenia powodują również kwaśne deszcze.

Jak zapobiegać lakier samochodowy od blaknięcia

Po przejrzeniu źródeł root wyblakłej farby powyżej, to jest całkiem logiczne, że najlepszym sposobem, aby zapobiec lakier samochodowy od blaknięcia jest owinąć go w pokrowcach samochodowych wewnątrz bańki, przechowywać go w skarbcu, i nigdy nie bierz go na zewnątrz. Poważnie - to jest praktycznie NIEMOŻLIWE, aby ZAPOBIEGAĆ farby samochodowej od blaknięcia z codziennego kierowcy.

Teraz, gdybyś miał PPF profesjonalnie stosowane, pokryte najlepszą powłoką ceramiczną DIY, po woskowanie samochodu i wymienić go co kilka lat, szanse na farby blaknięcie byłoby dramatycznie zmniejszone. Ale większość z nas nie są finansowo błogosławiony, mają, że dużo łokcia smaru lub anal-retentive wystarczy, aby przejść przez ten poziom ochrony farby.

To powiedziawszy, istnieje kilka łatwiejszych sposobów na zmniejszenie potencjału blaknięcia farby samochodu.

Zastosuj Naturalny Wosk Carnauba

W Brazylii, specjalna palma kwitnie. Podczas gdy jest uderzany z stałych temperatur powyżej 80 stopni i bezpośredniego światła słonecznego, ta palma wydziela specjalny "wosk", który chroni liście, pozwalając im stale rosnąć w nieprzyjaznych warunkach. To specjalne gówno palmowe jest podstawowym składnikiem wosku carnauba.

Jeśli właściciel samochodu nałoży kilka warstw naturalnego wosku carnauba prawidłowo, zapewni on dość twardą warstwę ochronną, która blokuje promienie UV, sól i zanieczyszczenia. Nie jest on zbyt dobry w przypadku ściernych środków czyszczących, ale nic tak naprawdę nie jest.

Głównym punktem bólu wosku w sprayu jest to, że trwa tylko około miesiąca lub tak i wymaga ciągłego usuwania i ponownego stosowania. Polski lub polerowanie po prostu sprawia, że farba świeci i nie robi nic dla ochrony.

Zastosuj Paint Sealants

Uszczelniacz farby jest syntetyczny i przemysłowej wytrzymałości wosk samochodowy. Uszczelniacz osiąga to samo zadanie zapewnienia warstwy ochrony przed tymi samymi utleniania powodujących źródeł. Chociaż jest to trochę silniejsze niż wosk samochodowy, to będzie trwać tylko do 8 miesięcy lub rok w najbardziej.

Nakładaj powłoki ceramiczne

Powłoka ceramiczna lub zwana również nanopowłoką to specjalnie opracowana mieszanka SiO2 (dwutlenku krzemu) lub kwarcu i innych syntetycznych polimerów, które wiążą się bezpośrednio z powierzchnią powłok bezbarwnych, plastiku, winylu, gołego metalu, a nawet szkła.

Po utwardzeniu (które początkowo trwa kilka minut - ale kilka dni do pełnego utwardzenia) szybko twardnieje, aby zablokować promienie UV, chemikalia, sól i zanieczyszczenia z penetracji powierzchni. To znacznie zmniejsza potencjał utleniania - a tym samym blaknięcia lakieru.

Folia ochronna lakieru

Tak więc w zasadzie folia ochronna lakieru jest przezroczystą folią winylową na sterydach. Jest to uretanowy polimer, który jest bardzo cienki i służy do ochrony chronionych powierzchni przed tym samym gównem, które powoduje utlenianie. PPF może trwać do pięciu lat, chociaż istnieje kilka pro-grade rzeczy, które mogą trwać do dekady.

Czy można naprawić wyblakły lakier samochodowy?

Fixing wyblakły lakier samochodowy naprawdę zależy od poziomu uszkodzenia, które zostały wykonane do farby. Jeśli wyblakły lakier jest spowodowany przez sam lakier bezbarwny, jest "zamglone" - wtedy jest to dość łatwe do "buff" z niedoskonałości lub uszkodzenia lakieru bezbarwnego. Jest to często określane jako korekta lakieru lub przywrócenie lakieru. Przed próbą korekty lakieru, jednak trzeba najpierw określić rodzaj lakieru na swoim pojeździe - zwłaszcza poziom lakieru bezbarwnego.

Dzisiejsze nowoczesne ciężarówki, SUV-y i samochody są natryskiwane z podwójnym lub jednostopniowym systemem lakierniczym. To w zasadzie miesza farbę i jasne powłoki na jednym systemie, lub rozpyla farbę bazową - a następnie górną warstwę jasne kosztowanie dla podwójnego.

Większość z nich to system dual-stage, który zawiera farbę uretanową z dodaną powłoką przezroczystą - to jest wiele warstw tej samej farby bez koloru - z dodaną twardszą. Dla tych z jasnym lakierem na górze ich farby bazowej, istnieje kilka sposobów, aby zwiększyć połysk swojej pracy farby.

Ale jak można powiedzieć, czy masz jasny lakier w pierwszej kolejności? To jest rzeczywiście proste. Wystarczy spojrzeć na tabliczkę VIN - to znajduje się na wewnętrznej stronie drzwi. Na tabliczce znajduje się etykieta certyfikacyjna, która zawiera kod identyfikacyjny części serwisowej. To właśnie tam znajduje się kod lakieru.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, po prostu skontaktuj się z działem obsługi dealera. Podaj im numer VIN, a oni powiedzą Ci dokładnie, co zostało zastosowane do Twojego samochodu.

Wreszcie - można przetestować poziom czystej powłoki z pewnym lekkim ziarnem papieru ściernego lub rozcieńczalnika do farb - jak 2000 ziarna. Zlokalizuj sekcję farby, która nie jest zbyt łatwa do zobaczenia. Użyj trochę lekkiego nacisku na tej sekcji, i zobaczyć, czy pył jest tego samego koloru, co pojazd. Jeśli nie jest - lakier bezbarwny jest nadal nienaruszony.

Jeśli przetrzeć tę sekcję lekko z rozcieńczalnikiem do farb i nie widać żadnego koloru na szmatce, to samo. W tym momencie, można prawdopodobnie naprawić lub poprawić lakier bezbarwny. Jeśli jest kolor, jednak, trzeba będzie nową pracę farby lub co najmniej, trzeba będzie nowy lakier bezbarwny.

Jeśli jesteś ciekawy o zakończeniu DIY korekty farby, mamy bitchin artykuł, który przechodzi przez cały proces - nawet jak używać gliny bar i inne zadania prep.

Najlepszy produkt, aby zapobiec farby samochodu od blaknięcia

Więc - przeczytałeś informacje powyżej i zastanawiasz się, co najlepsze produkty do wykorzystania w celu ochrony lakieru samochodu? Cóż, nienawidzę się do naszego własnego rogu, ale sprzedajemy całkiem cholernie dobre DIY ceramiczne powłoki nazwie Armor Shield IX, który robi fenomenalną pracę blokowania promieni UV, zanieczyszczenia, ścierne środki czyszczące, a tak - nawet sól.

Najlepszym sposobem jest wyjaśnienie, jak działa powłoka ceramiczna jest wizualizacja ich jako drugiej warstwy skóry, lub ofiarnej warstwy ochrony nad samochodem lakieru bezbarwnego.

Powłoki ceramiczne wykorzystują nanotechnologię, która jest w istocie maleńkimi cząsteczkami, które tworzą bardzo cienką, delikatną warstwę całkowicie niewidoczną dla oka. Ponieważ te cząsteczki są tak małe, po nałożeniu na powierzchnię, uszczelniają wszystkie pory, czyniąc powierzchnię hydrofobową (hydrofobową), ale także odporną na UV, zarysowania, chemikalia, ekstremalne ciepło, a nawet antygraffiti. Ta warstwa ceramiczna 9H jest całkowicie przezroczysta.

Cechy Armor Shield IX Regular Wax Non-Protected Ochrona UV Odporność na korozję Odporność na zarysowania Trwałość Połysk

Powłoki ceramiczne utrzymują się od dwóch do pięciu lat, głównie w zależności od ilości prac przygotowawczych, stanu farby lub powierzchni i zastosowania produktu. Jest to około 10 razy dłużej niż w przypadku wosku samochodowego i stanowi ułamek kosztów lub czasu potrzebnego do wykonania tego zadania.

Podsumowując

Prosta prawda jest taka, że świat, w którym żyjemy dzisiaj jest wrogie dla lakierów samochodowych. Oni po prostu nie są wykonane tak, jak były one z powrotem w starej dobrej da ... ah shit, właśnie poszedł pełny stary koleś.

Ale poważnie, najlepszym sposobem, aby zmniejszyć potencjał wyblakłej farby jest ręcznie umyć samochód (przy użyciu dwóch-bucket metody), a przy użyciu dobrego produktu ochrony farby, jak Armor Shield IX.

Prosty akt mycia samochodu co kilka tygodni, usuwając zanieczyszczenia powierzchni (zwłaszcza jeśli mieszkasz w nadmorskim lub zimnym klimacie w miesiącach zimowych) znacznie zmniejszy potencjał uszkodzenia farby samochodu.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to z pewnością spodobają Ci się produkty AvalonKing do pielęgnacji samochodów dla majsterkowiczów. Tworzymy produkty "No B.S." za przystępną cenę. A co najlepsze, traktujemy naszych klientów jak rodzinę, więc jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chcesz porozmawiać o samochodach, wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz e-mail. Sprawdź naszą stronę główną tutaj.

Agnieszka

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również