img

Jak sprawdzić stan akumulatora samochodowego w domu (8 kroków)

Akumulator samochodowy odgrywa ważną rolę w działaniu podzespołów elektrycznych w samochodzie.

Jest on potrzebny do rozruchu samochodu, uruchomienia klimatyzacji, słuchania muzyki, mycia przedniej szyby i włączania reflektorów w nocy. Jeśli akumulator ma niskie napięcie, rano będziesz mieć problemy z uruchomieniem samochodu, a w nocy reflektory będą świecić bardzo słabo.

Typowa żywotność akumulatora wynosi od 4 do 5 lat, w zależności od sposobu użytkowania.

Należy jednak regularnie sprawdzać stan akumulatora, aby mieć pewność, że działa prawidłowo.

Zawartość show Jak sprawdzić stan akumulatora samochodowego 1. Sprawdź napięcie 2. Test reflektorów 3. Wskaźnik stanu akumulatora 4. Test obciążenia 5. Sonda mocy 6. Amperomierz 7. Sprawdzenie hydrometru 8. Fizyczna kontrola akumulatora Podsumowanie

Jak sprawdzić stan akumulatora samochodowego

Istnieje kilka różnych sposobów sprawdzenia stanu akumulatora samochodowego. Poniżej przedstawiono 8 najlepszych metod pozwalających na postawienie prawidłowej diagnozy akumulatora samochodowego:

Całkowity czas: 10 minut

1. Sprawdź napięcie

Woltomierz to przyrząd służący do pomiaru napięcia w urządzeniach. Woltomierze mogą być analogowe lub cyfrowe; wybór jednego z nich zależy od osobistych preferencji i budżetu. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przy użyciu woltomierza, jest wyłączenie wszelkich akcesoriów samochodowych, które mogłyby pobierać energię z akumulatora. Obejmuje to wyłączenie zapłonu, radia samochodowego i reflektorów.
Następnie należy zdjąć osłony z biegunów akumulatora. Podłączyć dodatni punkt woltomierza do czerwonego zacisku akumulatora, natomiast ujemny punkt należy podłączyć do czarnego zacisku akumulatora. Sprawdzić odczyty; dobry akumulator powinien wskazywać napięcie pomiędzy 12,4 V a 12,7 V.
Odczyt powyżej 12,5 V świadczy o dobrym stanie akumulatora, natomiast napięcie 12,3 V oznacza, że akumulator jest naładowany w 75%. Odczyt poniżej 11,8 V oznacza, że akumulator jest rozładowany i pracuje na poziomie 25%. Użycie woltomierza nie jest jednak najlepszą metodą uzyskania dokładnego wyniku, należy przetestować akumulator pod obciążeniem.

2. Test reflektorów

Jeśli nie masz woltomierza, możesz sprawdzić, jak reagują reflektory samochodu po włączeniu go do ruchu. Jeśli po włączeniu reflektorów okaże się, że są one ciemniejsze niż zwykle, może to oznaczać, że poziom naładowania akumulatora jest niski. Jeśli po włączeniu samochodu reflektory stają się jaśniejsze, oznacza to, że alternator działa, ale nie dostarcza wystarczającej ilości prądu do pełnego naładowania akumulatora.
Jeśli nie zauważysz żadnej zmiany w jasności reflektorów po włączeniu samochodu, oznacza to, że akumulator działa prawidłowo.

3. Wskaźnik stanu akumulatora

Jest to nowy element, który został dodany do nowoczesnych samochodów. Wskaźnik ma postać pokrywy przymocowanej do akumulatora, a po włączeniu zapłonu strzałka zmienia kolor na czerwony lub zielony. Gdy napięcie w akumulatorze jest niskie, wskaźnik zmienia kolor na czerwony, a gdy jest on w dobrym stanie - na zielony. Gdy akumulator jest rozładowany i nie jest już używany, zobaczysz czarny kolor.

4. Test obciążenia

Do przeprowadzenia tego testu potrzebny jest tester akumulatora samochodowego. Należy przetestować akumulator o współczynniku CCA równym półtora i sprawdzić, czy utrzymuje on napięcie 9,6 V przez 15 sekund. Podczas wykonywania testu należy upewnić się, że akumulator jest w pełni naładowany.

5. Sonda mocy

Jeśli nie masz woltomierza, możesz sprawdzić akumulator samochodowy za pomocą sondy mocy. Sonda do pomiaru mocy ma końcówkę, którą należy przyłożyć do dodatniego bieguna akumulatora, a do ujemnego - do bieguna -ve sondy do pomiaru mocy. Dobry akumulator powinien mieć odczyt pomiędzy 12,2 a 12,9 V.
Upewnij się, że wyłączyłeś zapłon i wszystkie akcesoria korzystające z akumulatora są wyłączone. Nie jest to najlepszy sposób pomiaru, ponieważ znacznie lepiej jest przeprowadzać testy pod obciążeniem.

6. Amperomierz

Amperomierz służy do sprawdzania ładunku przychodzącego i wychodzącego z akumulatora. Amperomierz informuje, czy akumulator jest w pełni naładowany przez alternator. Jeśli ładunek przychodzący jest pełny, akumulator jest w porządku.

7. Sprawdzenie hydrometru

Hydrometr służy do sprawdzania stopnia kwasowości płyt akumulatora. Jeśli kwas jest słaby, akumulator działa prawidłowo. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy kupić hydrometr z termometrem. Niektóre modele same się ustawiają, a inne są dostarczane z tabelą przeliczeniową.
Kwas akumulatorowy jest niebezpieczny i podczas pracy z nim należy nosić rękawice. Nie należy również używać metalowych termometrów do pomiaru temperatury elektrolitu, ponieważ mogą one wchodzić w reakcje z kwasem.
Aby rozpocząć, należy otworzyć pokrywy płyt w górnej części akumulatora. Wrzuć hydrometr do pierwszego ogniwa i dociśnij do siebie pokrywę hydrometru. Gdy tylko zwolnisz pokrywę, elektrolit spłynie do hydrometru.
Zanotować zmierzoną wartość ciężaru właściwego elektrolitu. Powtórz test z innymi ogniwami.
Sprawna bateria wykazuje odczyt pomiędzy 1,265 a 1,299, natomiast odczyt poniżej tej wartości wskazuje na niedoładowanie baterii. Większe różnice w zmierzonych wartościach wskazują, że akumulator jest zasiarczony.



8. Fizyczne sprawdzenie akumulatora

Fizyczne sprawdzenie akumulatora samochodowego jest niezbędne do wykrycia ewentualnych pęknięć. Aby to zrobić, należy najpierw odłączyć zaciski akumulatora, a następnie wyjąć akumulator z samochodu. Położyć akumulator na płaskiej powierzchni i sprawdzić, czy na jego powierzchni nie powstało wybrzuszenie. Wybrzuszenie akumulatora jest skutkiem przeładowania. Następnie należy sprawdzić zaciski akumulatora i przyjrzeć się izolacji. Jeżeli akumulator ma pęknięcia, należy go wymienić.
Przed ponownym włożeniem akumulatora do pojemnika na baterie należy go wyczyścić. Czyszczenie akumulatora jest łatwe. Wystarczy trochę sody oczyszczonej, wody i miękka szczotka. Wsyp składniki do pojemnika i umyj górną i boczną część akumulatora miękką szczotką. Wytrzyj nadmiar płynu suchą ściereczką. Powtórz procedurę z konektorami.
Sprawdź, czy na uchwycie akumulatora nie ma śladów korozji i upewnij się, że nie ma śrub mieszających. Umieść oczyszczony akumulator w pojemniku na baterie i przykręć go. Upewnij się, że akumulator nie kołysze się na boki. Wymienić zaciski, zaczynając od zacisków dodatnich. Przed zamknięciem pokrywy nałożyć na bieguny trochę wazeliny lub smaru, aby zapobiec korozji.

Podsumowanie

Ważne jest, aby od czasu do czasu sprawdzać napięcie akumulatora. Wyczerpany akumulator może spowodować, że utkniesz w niebezpiecznym miejscu. Można zacząć od sprawdzenia, czy na akumulatorze nie ma pęknięć lub wybrzuszeń. Jeśli wszystko jest w porządku, należy sprawdzić napięcie akumulatora za pomocą woltomierza. Dobry akumulator powinien mieć napięcie 12,5 V. Jeśli napięcie jest niższe niż 11,8 V, oznacza to, że akumulator jest słaby i wymaga naładowania lub wymiany.

Agnieszka

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również