img

Jak zniwelować nieprzyjemne zapachy w aucie?

Samochód to wizytówka użytkownika – mówi znane powiedzenie i w rzeczy samej trudno nie zgodzić się z zasadnością tych słów. Większość osób stara się odpowiednio dbać o własne auto, czego najlepszym potwierdzeniem są regularne przeglądy techniczne oraz naprawy.

Bardzo ważne jest także regularne czyszczenie samochodu, zarówno w części zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Większość osób wykorzystuje w tym celu dostępne narzędzia typu odkurzacz, ściereczka czy odpowiednie detergenty. Należy jednak pamiętać, że znaczna część brudu, kurzu, roztoczy, a nawet odpadów spożywczych znajduje się w miejscach trudno dostępnych, powodując nieprzyjemne zapachy i dyskomfort w zakresie użytkowania auta.

Poznać przyczyny

Często można spotkać się z pytaniem, co jest przyczyną powstawania przykrych zapachów? Pytanie to najczęściej zadają osoby, które starają się dbać o własny samochód i regularnie go sprzątają.

W tym momencie warto podkreślić, że przyczyny zaistniałej sytuacji mogą być różne – wspomniane wcześniej roztocza, pył, brud, kurz, resztki jedzenia, odpady organiczne i wiele innych. Częstą przyczyną powstawania brzydkich zapachów jest pozostawianie odpadów w zagięciach foteli i w trudno dostępnych miejscach, czyli wszędzie tam, gdzie dotarcie za pomocą standardowego odkurzacza jest praktycznie niemożliwe.

Nierzadko efektem kurzu i brudu jest zapchana instalacja wentylacyjna lub klimatyzacyjna, czego efektem jest brzydki zapach w aucie, wynikający z utrudnionego przepływu świeżego powietrza.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu w aucie

Warto jednak pamiętać, że w tej sytuacji wystarczającym rozwiązaniem jest wymiana filtra – zazwyczaj problem znika.

Zdarza się jednak, że przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest wilgoć, stanowiąca efekt działania wody. Problem ten najczęściej dotyczy samochodów, które zostały zamoczone, zalane lub podtopione. W komisach samochodowych problem ten bardzo często jest niwelowany za pomocą choinek zapachowych lub wietrzenia, należy jednak pamiętać, że znacznie lepszą alternatywą jest ozon lub odgrzybienie nawiewu za pomocą specjalnej sondy.

Czyszczenie

Oczyszczanie klimatyzacji wymaga odpowiedniego przygotowania, czyli usunięcia kurzu, brudu oraz resztek jedzenia. W ty celu najlepiej wykorzystać odkurzacz lub domową zmiotkę.

Kolejnym krokiem jest czyszczenie na mokro, w tym celu warto użyć preparatów czyszczących w sprayu, które łatwo się rozprowadzają, a przy tym są bardzo skuteczne. Wskazane jest także rozłożenie lub wyjęcie samochodowych kanap.

W zależności od wielkości samochodu, do czyszczenia tapicerki należy przygotować od dwóch do czterech opakowań preparatu.

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również