img

Samodzielna pielęgnacja samochodu

Samochód to podstawowe narzędzie komunikacji, praktycznie w każdym gospodarstwie domowym można znaleźć co najmniej jedno auto. Niepodważalny jest fakt, że posiadanie samochodu obliguje jego właściciela nie tylko do regularnych przeglądów technicznych i napraw, ale przede wszystkim do odpowiedniej pielęgnacji, czyli utrzymania samochodu w czystości.

Dla jednych czyszczenie samochodu to obowiązek, dla innych przyjemność, niepodważalny jest jednak fakt, że czynność tę musi wykonywać każdy. Co prawda można skorzystać usług myjni, jednak nie zawsze jest takowa możliwość.

Jak czyścić samochód, by uzyskać pożądane efekty i uniknąć rozczarowań? Przede wszystkim należy wykonywać tę czynność z głową, kierując się zdrowym rozsądkiem i bezpieczeństwem auta. A co ważniejsze, pod żadnym pozorem nie należy traktować samochodu na równi z człowiekiem.

Domowe środki czystości

W każdym gospodarstwie domowym znaleźć można wiele różnych detergentów. Jednym z nich jest płyn do mycia naczyń, który można praktycznie znaleźć w każdej kuchni. Niestety, wiele osób stosuje płyn do mycia naczyń jako środek do pielęgnacji samochodu, zastanawiając się, dlaczego po wykonaniu zabiegu pielęgnacyjnego karoseria jest matowa i nie ma połysku.

Częstym błędem jest także stosowanie kremu do rąk jako środka do pielęgnacji i czyszczenia tapicerki skórzanej oraz kierownicy. Zabieg ten może sprawić, że skóra samochodowa ulegnie odbarwieniu i będzie się ścierać.

Podobnie rzecz wygląda w kwestii płynu domycia kominków lub grilla, stosowanych do czyszczenia felg aluminiowych – nalot znika faktycznie, niestety wraz z nim znika także warstwa ochronna lakieru.

Techniki mycia samochodu

Gąbka

Nie należy pielęgnować samochodu za pomocą gąbki, nawet bardzo miękkiej – struktura gąbki chłonie nie tylko wodę, ale także drobinki piasku, które mogą zarysować karoserię.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ręcznik z mikrofibry – należy jednak pamiętać, że podczas pielęgnacji konieczne jest posiadanie wiadra z wodą i szamponem oraz wiadra z czystą wodą, przeznaczoną do płukania ręcznika z mikrofibry.

Myjka ciśnieniowa

Zwolennicy myjki ciśnieniowej powinni zachować ostrożność podczas jej stosowania – myjka powinna znajdować się 10-15 cm nad powierzchnią auta. Szczególnie ważne są koła, gdyż podczas ich mycia można uszkodzić ABS, ostrożność należy zachować również w przypadku emblematów.

Karoseria

Czyszczenie karoserii na sucho może spowodować zarysowanie samochodu. Nie należy również nakładać kosmetyków samochodowych na rozgrzaną karoserię – mogą spowodować odbarwienia lub trudne do usunięcia plamy.

Nie należy również zwlekać z czyszczeniem ptasich odchodów, pod ich wpływem karoseria może ulec nieestetycznym odbarwieniom.

Robert

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również