img

Etanol (E85) a benzyna - różnice (plusy i minusy)

Jeśli chcesz zrobić coś dla środowiska, prawdopodobnie zacząłeś zastanawiać się nad różnicami między etanolem a benzyną. Niektóre pojazdy mogą korzystać z obu tych opcji, ale inne używają tylko określonego paliwa. Jeśli jednak musisz dokonać wyboru, ważne jest, abyś poznał wady i zalety każdego z nich.

Omówimy nie tylko definicję etanolu i benzyny, ale także sytuacje, w których każde z nich jest odpowiednie. W końcu powinieneś być w stanie określić, co jest najlepsze dla Twojego pojazdu.

Główną różnicą między silnikiem zasilanym etanolem a silnikiem benzynowym jest wydajność. Galon etanolu zawiera mniej energii niż galon benzyny, co powoduje mniejsze zużycie paliwa podczas eksploatacji pojazdu.

Choć jest to bardzo szybka odpowiedź na pytanie, przejdźmy do przyczyn tego stanu rzeczy.

Zawartość strony show Co to jest etanol? Co to jest benzyna? Różnice między etanolem a benzyną 1. Produkcja energii 2. Efektywność paliwowa 3. Ochrona silnika/układu paliwowego 4. Koszt Zalety etanolu 1. Obniżenie emisji gazów cieplarnianych 2. Odnawialne źródło energii 3. Powstaje z wielu surowców Wady etanolu 1. Zmienność cen 2. Brak infrastruktury 3. Uszkodzenia pojazdów Zalety benzyny 1. Większa oszczędność paliwa 2. Łatwiejsza do znalezienia 3. Lepsze dla pojazdu Wady benzyny 1. Niekorzystna dla środowiska 2. Zagraniczne źródła paliwa Etanol czy benzyna: Jaki jest właściwy wybór?

Co to jest etanol?

Etanol jest biopaliwem, które powstaje w wyniku fermentacji roślin. W wielu przypadkach do fermentacji wykorzystuje się kukurydzę lub trzcinę cukrową, ale etanol może być także wytwarzany z alg lub obornika. Ponieważ etanol powstaje z żywych organizmów, jest określany mianem odnawialnego źródła energii.

Jednak do jego wytworzenia nadal potrzebna jest energia. Mimo to etanol jest znany z czystszego spalania, które jest korzystne dla środowiska.

Najpopularniejszym paliwem etanolowym jest paliwo E85, które zawiera 85% etanolu i 15% benzyny....

Co to jest benzyna?

Benzyna jest produkowana z płynów naftowych i ropy naftowej. Po rafinacji benzyny miesza się z nią inne ciecze, aby mogła być użyta w silniku z zapłonem. W wielu przypadkach w pewnym stopniu dodawany jest także etanol. W zależności od miejsca zakupu benzyny mogą się w niej znajdować także detergenty lub dodatki.

Gaz sprzedawany w Stanach Zjednoczonych zawiera standardowo 10% etanolu. Ponadto można znaleźć różne klasy benzyny, takie jak Regular, Midgrade i Premium. Są one również znane jako Unleaded, Super lub Super Premium, co jest określane na podstawie liczby oktanowej. Im wyższa liczba oktanowa, tym więcej trzeba za nią zapłacić.

Różnice między etanolem a benzyną

1. Produkcja energii

Wiadomo, że benzyna wytwarza więcej energii niż etanol. Dzięki tej właściwości benzyna pomaga pojazdowi uzyskać maksymalną moc.

W rzeczywistości galon standardowej benzyny wytwarza o jedną trzecią więcej energii niż galon etanolu, co jest dość znaczącą różnicą. Po zmieszaniu benzyny i etanolu w proporcji 85/15 (E85), paliwo staje się o 30% mniej wydajne.

2. Wydajność paliwa

Jeśli chcesz uzyskać maksymalną oszczędność paliwa w swoim pojeździe, zauważysz, że benzyna ma lepsze osiągi. Ponieważ etanol wymaga więcej energii do spalania, pojazd będzie musiał pracować ciężej.

Skutkiem tego jest mniejsza liczba mil na galon na każdym baku etanolu. W rzeczywistości można oczekiwać, że na etanolu przejedziesz od 15% do 27% mniej mil na galonie niż na benzynie.

3. Ochrona silnika/układu paliwowego

Wiadomo, że etanol może powodować uszkodzenia silnika i układu paliwowego, podczas gdy benzyna pomaga chronić te ważne elementy. W przypadku etanolu trzeba się martwić o oddzielanie się paliwa i zanieczyszczenie wodą, ponieważ etanol absorbuje i przyciąga wodę.

Jeżeli pojazd stoi przez dłuższy czas, problemy mogą stać się poważne. Ponadto etanol jest formą alkoholu, co prowadzi do korozji w układzie paliwowym. Z czasem elementy plastikowe i metalowe mogą zacząć rdzewieć, pękać lub ulegać deformacji.

4. Koszt

Koszt etanolu jest znacznie niższy w regionach, w których jest on produkowany. Nawet tam, gdzie etanol nie jest produkowany, jest on często tańszy niż porównywalna benzyna.

Jednak koszt ten należy ocenić na podstawie innych czynników, które omówiliśmy. Choć dziś możesz zapłacić mniej przy dystrybutorze paliwa, o ile częściej będziesz tankował paliwo ze względu na mniejszy przebieg i ile szkód będziesz musiał później naprawić?

Zalety etanolu

1. Niższa emisja gazów cieplarnianych

Z każdą przejechaną milą paliwo etanolowe zmniejsza emisję zanieczyszczeń nawet o 30%. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wielkie szkody pojazdy mogą wyrządzić środowisku, taka redukcja ma ogromne znaczenie.

Każdy pojazd na paliwie etanolowym pomaga zniwelować dotychczasowe szkody wyrządzone środowisku. Nawet jeśli dojdzie do rozlania paliwa etanolowego, nie ma obaw o skażenie, ponieważ jest ono produkowane z surowców bezpiecznych dla środowiska.

2. Odnawialne źródło energii

Do wytworzenia etanolu potrzebne są tylko rośliny. Ponieważ rośliny łatwo rosną w glebie, proces ten jest całkowicie odnawialny. Jest też zrównoważony, ponieważ wymaga jedynie dostępu do wody i światła słonecznego.

Etanol może być wytwarzany przez dowolną liczbę roślin. Nawet jeśli zabraknie jednej z nich, produkcję można kontynuować z pomocą innej, co zapewni przyszłość pełną produkcji etanolu.

3. Powstaje z wielu surowców

Niektórzy producenci, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, do produkcji etanolu wybierają kukurydzę. Jednak wiele innych krajów zaczęło używać trzciny cukrowej, która również jest łatwo dostępna.

Bez tych roślin, algi mogą wytwarzać etanol celulozowy. Ponadto do produkcji nie są potrzebne owoce i nasiona rośliny, tylko same włókna.

Wady etanolu

1. Zmienność cen

Nie można znaleźć standardowej ceny etanolu w całym kraju. Ceny będą zależały wyłącznie od lokalizacji.

Kupując etanol w miejscu, gdzie jest on produkowany, można zaoszczędzić do 1 dolara za galon. Z drugiej strony, kupując etanol tam, gdzie trzeba go przewieźć, można zaoszczędzić tylko 25 centów za galon w porównaniu z benzyną. Ogólnie rzecz biorąc, najniższe ceny są wszędzie tam, gdzie jest dużo kukurydzy, np. na Środkowym Zachodzie.

2. Brak infrastruktury

Istniejące stacje paliw mogą bez problemu sprzedawać etanol, ale wiele z nich jeszcze się na to nie przestawiło. Kierowcy mogą mieć problemy ze znalezieniem miejsca, gdzie można zatankować etanol, ze względu na brak dostępności.

Ponadto do produkcji etanolu potrzebna jest przestrzeń rolnicza. Bez miejsca na uprawę roślin produkcja będzie ograniczona.

3. Uszkodzenia pojazdów

Etanol nie radzi sobie z wodą w taki sam sposób, jak benzyna. Gdy w paliwie znajduje się zbyt dużo wody, może ona powodować negatywne skutki dla skomplikowanych układów pojazdu.

Ponieważ etanol jest doskonałym rozpuszczalnikiem, może z łatwością rozpuszczać gumę, plastik i włókno szklane. Biorąc pod uwagę wszystkie te materiały wchodzące w skład nowoczesnych pojazdów, może to być przepis na katastrofę.

Zalety benzyny

1. Większa oszczędność paliwa

Większość samochodów została zaprojektowana do pracy z benzyną. Przy prawidłowo działającym systemie można oczekiwać, że benzyna pozwoli uzyskać do 27% więcej przebiegu niż etanol.

Tak, możesz wydać mniej na etanol przy dystrybutorze, ale możesz też częściej tankować paliwo. W dłuższej perspektywie można zaoszczędzić pieniądze, używając tradycyjnej benzyny.

2. Łatwiejsza do znalezienia

Jeśli mieszkasz na Środkowym Zachodzie, prawdopodobnie masz do wyboru wiele stacji paliw, na których można tankować etanol. Jednak w niektórych częściach kraju jest inaczej.

O ile benzynę można znaleźć na każdej stacji, o tyle z etanolem bywa trudniej. Jeśli chcesz zatankować i pojechać bez szukania odpowiedniego miejsca, benzyna jest najlepszym rozwiązaniem.

3. Lepsze dla pojazdu

Benzyna od dziesięcioleci jest najczęściej wybieranym paliwem do produkcji energii w pojazdach. Wiadomo, że dobrze spełnia swoje zadanie i jest stworzona do ochrony silnika przed zużyciem.

Benzyna zapewnia odpowiednią ilość smaru dla ważnych części samochodu. Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z kosztownymi naprawami silnika lub układu paliwowego, benzyna stanowi najlepszą polisę ubezpieczeniową.

Wady benzyny

1. Niekorzystna dla środowiska

Największą wadą używania benzyny jest ilość powstających zanieczyszczeń. Każdego roku Stany Zjednoczone uwalniają do atmosfery 1,7 miliarda ton CO2 tylko z powodu pojazdów napędzanych gazem.

CO2 ma niszczący wpływ na środowisko naturalne. Wiąże się z ociepleniem klimatu, podnoszeniem się poziomu oceanów i topnieniem pokrywy lodowej.

2. Zagraniczne źródła paliwa

Większość benzyny używanej w Stanach Zjednoczonych nie pochodzi z amerykańskich źródeł, tak jak etanol. W rzeczywistości ponad 57% zużywanej przez nas ropy pochodzi z zagranicznych źródeł.

Bliski Wschód jest dominującym miejscem produkcji ropy naftowej i członkiem OPEC (Oil Producing and Export Countries). Organizacja ta jest jednak oskarżana o manipulowanie cenami ropy naftowej, co sprawia, że gospodarki są narażone na recesje wynikające wyłącznie z wahań jej cen.

Etanol czy benzyna: Jaki jest właściwy wybór?

Etanol to świetny wybór, jeśli chcesz zrobić coś pozytywnego dla naszego środowiska. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie dla wszystkich. Dopóki nie usprawni się procesu produkcji i nie zmodernizuje infrastruktury, korzystanie z paliwa etanolowego będzie bardziej skomplikowane niż z benzyny. Miejmy nadzieję, że w przyszłości problemy te zostaną rozwiązane, a ceny będą regulowane w celu uzyskania lepszej alternatywy.

Agnieszka

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również