img

4 Symptomy uszkodzonych bębnów hamulcowych (i koszt wymiany)

Stan układu hamulcowego Twojego samochodu ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w bębny hamulcowe, musisz być pewien, że zwracasz baczną uwagę na wszelkie oznaki świadczące o problemie. Gdy wystąpią objawy uszkodzenia bębnów hamulcowych, układ ten wymaga natychmiastowej uwagi.

Omawiamy cztery problemy, na które należy zwracać uwagę. W naszym przewodniku pokazujemy również, co to jest bęben hamulcowy i gdzie można go znaleźć. Na koniec omawiamy, ile trzeba będzie zapłacić za wymianę bębnów hamulcowych. Zacznijmy od krótkiego omówienia objawów:

Najczęstszym objawem uszkodzenia bębnów hamulcowych są odgłosy dochodzące z tyłu samochodu podczas hamowania. Może również wystąpić pogorszenie skuteczności hamowania. Jeśli hamulec postojowy jest luźny i nie załącza się tak, jak powinien, to również może być objaw.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista niektórych możliwych objawów uszkodzonego bębna hamulcowego.

Spis treści pokaż Objawy uszkodzenia bębna hamulcowego 1. Problemy z zatrzymaniem 2. Hałas hamulców 3. Wibrujący pedał hamulca 4. Luźny hamulec postojowy Położenie bębna hamulcowego Funkcje bębna hamulcowego Koszt wymiany bębna hamulcowego

Objawy uszkodzenia bębnów hamulcowych

1. Problemy z zatrzymaniem pojazdu

Po naciśnięciu pedału hamulca oczekujesz, że pojazd zatrzyma się w odpowiednim momencie. Gdy bębny hamulcowe zaczną się zużywać, czas zatrzymania będzie się stopniowo wydłużał. Jeżeli samochód nie zatrzymuje się tak, jak kiedyś, może to być problem z bębnami lub szczękami hamulcowymi.

Może się jednak zdarzyć, że pojazd jest wyposażony w bębny hamulcowe na tylnych kołach i tarcze na przednich. W takim przypadku może być trudno stwierdzić, który zestaw się psuje, ponieważ oba powodują problemy z zatrzymywaniem się, gdy są zużyte.

2. Hałas hamulców

Gdy hamulce działają normalnie, po naciśnięciu pedału hamulca nie powinny być słyszalne żadne nietypowe dźwięki. Jednak w miarę zużywania się hamulców stają się one coraz głośniejsze.

Zepsute bębny hamulcowe nie są już w stanie pochłaniać ciepła, które powstaje podczas hamowania. Nagromadzone ciepło powoduje dodatkowe obciążenie hamulców, co prowadzi do powstawania odgłosów skrobania, gdy szczęki dotykają bębnów.

3. Wibrujący pedał hamulca

Wraz z pogarszaniem się stanu bębnów hamulcowych pojawiają się problemy z działaniem pedału hamulca. Po naciśnięciu pedału hamulca w celu zatrzymania pojazdu mogą pojawić się wibracje. Na początku można się nad tym nie zastanawiać, zwłaszcza jeśli nie wystąpiły jeszcze żadne inne objawy.

Ten wczesny sygnał ostrzegawczy jest jednak próbą zwrócenia na siebie uwagi. Jeśli wymienimy bębny hamulcowe, zanim pojawią się inne problemy, możemy zaoszczędzić sobie wielu kłopotów i zapewnić maksymalną siłę hamowania.

RELATED: 5 powodów, dla których pedał hamulca opada na podłogę, gdy silnik pracuje lub się uruchamia

4. Luźny hamulec postojowy

W większości pojazdów hamulec postojowy jest używany przy tylnych kołach. Tam też znajduje się większość bębnów hamulcowych. W hamulcu postojowym niezawodne bębny hamulcowe zapewniają bezpieczeństwo pojazdu po jego zaciągnięciu.

Jeśli bębny są zużyte, mogą nie mieć wystarczającej siły trzymania, aby utrzymać pojazd w miejscu. Na początku możesz zauważyć, że hamulec postojowy jest luźny, gdy chcesz go zaciągnąć. Może być również odczuwalne lekkie ślizganie się po jego zaciągnięciu.

Umiejscowienie bębna hamulcowego

Hamulce bębnowe znajdują się na tylnych kołach, ponieważ tam zazwyczaj umieszczony jest hamulec postojowy. Bębny hamulcowe są okrągłe i wykonane z metalu. Tam też znajdują się szczęki hamulcowe.

Hamulce bębnowe obracają się wraz z kołem i są połączone z piastami. Są one jednak tylko jedną z części kompletnego bębnowego układu hamulcowego. Typowy układ zawiera szczęki hamulcowe, które wciskają się w bębny, oraz płytę nośną, która utrzymuje wszystko razem. W układzie znajduje się również cylinderek hamulcowy z zamocowanymi tłoczkami oraz sprężyny powrotne, które zmieniają położenie, gdy hamulce nie są włączone.

ZWIĄZANE: 4 objawy uszkodzonych lub zużytych szczęk hamulcowych

Działanie bębna hamulcowego

Kiedy naciskasz pedał hamulca, hydrauliczny płyn hamulcowy powoduje, że tłoczki naciskają na szczęki hamulcowe. W wyniku tego szczęki wciskają się w bębny, powodując spowolnienie i zatrzymanie ruchu obrotowego kół.

Po zwolnieniu pedału hamulca sprężyny powrotne powodują, że szczęki powracają do pierwotnego położenia. Dzięki temu koło znów może się swobodnie poruszać, bez wciskania się w nie szczęk.

W miarę zużywania się powierzchni szczęk hamulcowych konieczna jest regulacja ich położenia. W przeciwnym razie szczęki będą miały zbyt dużą odległość do pokonania podczas kontaktu z bębnem hamulcowym.

Koszt wymiany bębna hamulcowego

Koszt wymiany bębnów hamulcowych wynosi zazwyczaj od 200 do 250 dolarów. Same części zamienne kosztują zwykle od 150 do 200 dolarów, a reszta to robocizna. Jeśli bębny można wymienić samodzielnie, można zaoszczędzić niewielką kwotę. Ponadto bębny dostępne na rynku wtórnym kosztują mniej niż wiele wersji OEM, chyba że wymieniasz je na bębny o wysokiej wydajności.

Na szczęście hamulce bębnowe rzadko wymagają wymiany i przy prawidłowym użytkowaniu mogą wytrzymać nawet 200 000 mil. Bębny hamulcowe można kupować pojedynczo lub jako część zestawu, który zawiera komplet na dwa koła i osprzęt potrzebny do montażu.

Jeśli wymieniasz hamulce bębnowe po jednej stronie, często zaleca się, aby to samo zrobić po drugiej stronie. Problemy, które doprowadziły do zużycia jednej strony, prawdopodobnie powodują zużycie drugiej. Najlepiej jest zachować taką samą skuteczność obu hamulców bębnowych.

W przypadku wymiany bębnów hamulcowych warto również wymienić jednocześnie szczęki hamulcowe i cylinderki hamulcowe.

Robert

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również