img

Jak samodzielnie odnowić samochód?

Niektóre uszkodzenia samochodu wymagają wizyty w warsztacie. Inne jednak mogą być naprawione samodzielnie, z niewielkim w porównaniu do profesjonalnych napraw nakładem finansowym. Do takich niewielkich, możliwych do samodzielnej naprawy uszkodzeń należą między innymi zmatowienia reflektorów, drobne rysy na lakierze oraz niewielkie uszkodzenia szyb.

Jak przywrócić swojemu samochodowi dobry wygląd i sprawność?

Naprawa reflektorów

Każdy kierowca wie, jak ważne są światła w pojeździe. To one w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy, powinny więc być regularnie czyszczone i konserwowane. Czasami oprawy bywają zażółcone lub matowe. Z użyciem odpowiedniego zestawu do renowacji można samodzielnie naprawić taki reflektor. Potrzebne będą następujące akcesoria: papier ścierny, materiały do polerowania, lakiery i nabłyszczacze, a także środek odtłuszczający. Należy zacząć od solidnego wyczyszczenia i odtłuszczenia reflektora. Następnie za pomocą środków polerskich należy usunąć zarysowania, a potem nałożyć specjalny środek konserwujący w formie lakieru. Tak odnowiony reflektor będzie przez dłuższy czas zabezpieczony przed żółknięciem i matowieniem.

Naprawa szyby samochodowej

Uszkodzenia szyb w samochodzie

Zestaw naprawczy szyby przedniej może zostać użyty tylko wtedy, gdy pęknięcie nie przekracza długości 15 cm lub średnicy 25 mm, albo znajduje się poza obszarem widzenia kierującego pojazdem. Musi być także oddalone o 15 cm od krawędzi szyby. W gotowym zestawie znajduje się klej, aplikator do kleju i folia. Klej umieszcza się wraz z aplikatorem w miejscu pęknięcia. Folia rozprowadza klej i zbiera jego nadmiar. Co ważne, aby utwardzić klej, należy wystawić go na działanie promieniowania UV – na przykład na słońce lub użyć specjalnej lampy.

Samodzielnie można także naprawić drobne pęknięcia lakieru i rozdarcia tapicerki. Istnieją specjalne kleje poliuretanowe oraz pisaki do lakieru, które nie różnią się właściwościami od pierwotnej powłoki karoserii. Warto również regularnie używać glinki do lakieru, która usuwa trudne, mocno przyczepiające się do lakieru zabrudzenia. Tak zadbany pojazd z pewnością będzie dłużej dobrze wyglądał i działał.

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również