img

NA CZYM POLEGA POLEROWANIE?

Aplikowanie żelkotów oraz lakierów, a także procesy chemiczne, do których dochodzi podczas utwardzania sprawiają, że pojawia się samoczynne powstawanie nierówności na powierzchni. Jeżeli do tego dojdzie jeszcze niedokładna aplikacja oraz rozmaite uszkodzenia pojawiające się w trakcie prac, okaże się, że otrzymanie gładkiej, a jednocześnie równej powierzchni jest w zasadzie niemożliwe. W praktyce w przypadku każdej powierzchni niezbędne jest jeszcze wykonanie szeregu dodatkowych prac wykończeniowych. Polegają one na usunięciu rozmaitych defektów.

Najbardziej prostym, a jednocześnie naprawdę skutecznym sposobem na wyrównanie powierzchni okazuje się być jej obróbka za pomocą papierów ściernych. Okazuje się jednak, że papier ścierny jest na tyle agresywny, że powierzchnia zostaje wyrównana, ale nie jest gładka. Promienie, które padają na powierzchnię, nie odbijają się, ale ulegają rozproszeniu. W efekcie nasze oko postrzega taką powierzchnię jako matową. (https://sklep.motogo.pl/pasty-polerskie-c17)

Polerowanie to bardzo delikatna obróbka powierzchni. Usuwa rysy szlifierskie, które pojawiły się podczas wcześniejszych etapów pracy z papierami ściernymi. Polerowanie pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni. Sprawia również, że promienie światła mogą odbijać się od niej w niezakłócony sposób. Aby jednak było to możliwe, w końcowym etapie prac należy sięgnąć po pastę polerską.

Działanie pasty polerskiej 

Właściwości wygładzania powierzchni przez pastę polerską w dużej mierze uzależnione są od ziarna polerskiego. Znaczna część dostępnych obecnie na rynku pas polerskich to produkty, których skład oparto na krzemionkach krystalicznych bądź tlenkach aluminium. Zastosowanie w pastach polerskich ziarna charakteryzującego się zmienną gradacją sprawia, że w już w pierwszym etapie prac możliwe staje się błyskawiczne usunięcie rys. jednocześnie nie odbija się to w żaden sposób na gładkości powierzchni. Pasta tego rodzaju bazuje na ziarnie polerskim, które ulega stopniowemu roztarciu.

W ostatnim etapie przyjmuje ono postać emulsji, której działanie bardzo przypomina mleczko polerskie. Aby uzyskać wysoki połysk powierzchni, wystarczy więc zastosowanie tylko jednej pasty. Trzeba jednak pamiętać, że takich efektów nie zapewnią pasty, których skład opiera się na ziarnach mniej nowoczesnych.

Robert

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również