img

Kiedy warto zdecydować się na polerowanie lakieru?

Lakier, który będzie porysowany i nieco matowy to znak, że trzeba podjąć decyzję o tym, by zadbać o wygląd auta. Prostym sposobem będzie tutaj polerowanie samochodu.

Lakier samochodowy jest delikatny

O tym, że powłoka lakiernicza jest raczej delikatna będzie wiedział praktycznie każdy kierowca. Uszkodzenie będzie możliwe już przy lekkim uderzeniu. Lakier będzie się także niszczył w związku z jego złą konserwacją. Jeśli chcemy więc czyścić odpowiednio nadwozie będzie trzeba na początek je spłukać a potem wykonywać mycie bezdotykowe z użyciem piany aktywnej. Jeśli dostaną się tam drobne kamienie pod gąbkę dość szybko zarysujemy samochód. Zamiast gąbki lepsza opcją jest mikrofibra albo też delikatniejsza wełna. Dzięki temu brud nie będzie się osadzał, nie będzie trzeba się obawiać porysowania. Dodatkowo należy także pamiętać, że nie szorujemy uciążliwych zabrudzeń.

Kiedy zdecydować się na polerowanie?

Lakier samochodu składa się z trzech warstw. Pierwsza to podkład, który znajduje się na karoserii. jego zadaniem jest ochrona przeciwkorozyjna i zwiększenie przyczepności lakieru. Za nadanie koloru odpowiadać będzie lakier bazowy, a potem pojawia się jeszcze bezbarwny, który będzie odpowiadał za ochronę.

Połysk lakieru samochodowego

Uszkodzenia głębokie mogą sięgnąć od podkładu niekiedy nawet do blachy. Jeśli będą sięgać go blachy to proces polerowania nie ma sensu, nic nam nie da. Wtedy będzie trzeba naprawiać lakier z użyciem zaprawki. Jeśli rysy są tylko lekko widoczne w słońcu to będzie uszkodzona warstwa lakieru bezbarwnego i wtedy można oczekiwać, że będziemy osiągać dobry efekt. Polerowanie to starcie wierzchniej części lakieru i tak usuwane będą zarysowania.

Polerujemy ręcznie czy maszynowo?

Polerowanie można realizować albo ręcznie albo też maszynowo. Niezależnie od tego co wybierzemy musimy mieć dobrą pastę polerską. Różnią się one pod kątem siły ścierania. Do ręcznego polerowania sprawdzi się pasta agresywna, ponieważ siłą nacisku rąk nie będziemy uszkadzać lakieru, nie trzeba się tego obawiać. Warto mieć odpowiedni pad i aplikator, który nam takie polerowanie zdecydowanie będzie ułatwiał. Do rys głębszych koniecznie trzeba mieć maszynkę polerską, która ten proces lepiej będzie wykonywać niż nasza ręka. Jeśli nie ma się w polerowaniu doświadczenia lepiej zacząć od pasty delikatnej, ponieważ nie uszkodzimy nią lakieru, gdy nie do końca proces będzie nam wychodził. Na pewno dla majsterkowiczów to ciekawe zajęcie i warto będzie przy takim polerowaniu spędzić nieco więcej czasu, dbając o auto.

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również