img

Jak chronić lakier samochodowy

Istnieje kilka sposobów na obdarcie kota ze skóry - przynajmniej z zabezpieczeniem nowego lakieru samochodowego. Miłośnicy motoryzacji z USA i Wielkiej Brytanii wydają miliardy dolarów lub funtów rocznie na produkty do pielęgnacji samochodów. Od wosku i uszczelniaczy po warstwę ochronną lakieru w kosmosie i powłoki nanoceramiczne - konsumenci mają wiele możliwości, aby utrzymać lakier swojego samochodu w czystości, połysku i co najważniejsze - chronić go.

Przy tak wielu możliwościach ochrony lakieru na stole, jak i od czego zacząć?

Przyjrzyjmy się temu powszechnie zadawanemu pytaniu, rozbijając cztery najlepsze metody i produkty, których większość właścicieli samochodów używa, aby nałożyć osłonę ochronną na swoich ukochanych kierowców na co dzień.

Czym jest ochrona w dziedzinie szczegółów?

4 sposoby ochrony lakieru samochodowego | THE RAG COMPANY

Biznes handlu samochodami jest ogromny - nie tylko z wydanymi pieniędzmi, ale i wykorzystanymi produktami. W przeciwieństwie do popularnego mitu, detalowanie samochodów obejmuje kilka kroków od wnętrza, pod maską, oponą i kołami, i oczywiście, ochrony lakierniczej. Na tym właśnie skoncentrujemy nasze wysiłki w tym artykule.

W dziedzinie detali samochodowych, produkt ochronny jest stosowany w celu zmniejszenia uszkodzeń powierzchni elementu lub sekcji samochodowej. Istnieją produkty ochronne do kół, elementów wewnętrznych i powierzchni lakieru samochodowego.

W przypadku lakieru i powłoki bezbarwnej, produkty te są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić cienką warstwę ochronną zapobiegającą uszkodzeniu chemicznemu lub mechanicznemu powierzchni pojazdu. Stwarzają one barierę pomiędzy powierzchnią a zanieczyszczeniami, które chcą wniknąć w powłokę bezbarwną i uszkodzić lakier.

Rozbijmy cztery z najbardziej popularnych produktów.

4 Produkty do ochrony Twojego samochodu

Właściciele samochodów mają kilka możliwości ochrony swoich codziennych kierowców lub przechowywanych w garażu przedmiotów kolekcjonerskich. Zakres produktów do ochrony lakieru sięga od naturalnego wosku carnauba, aż po labolatoryjną, kosmiczną technologię wtopioną w warstwę ochronną lakieru lub PPF. Każdy z nich zapewnia inny poziom ochrony, korzyści i funkcje.

Wosk samochodowy Objaśniony

Jednym z pierwszych środków ochrony lakieru stosowanych w kulturze motoryzacyjnej był naturalny wosk carnauba. Wosk samochodowy lub wosk samochodowy występuje w wielu metodach aplikacji, od stałych wosków pochodzących z drzew palmowych po płynne preparaty nasycone składnikami syntetycznymi.

Istnieje jednak różnica pomiędzy woskiem samochodowym a lakierem. Wosk jest przeznaczony do ochrony przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami i innymi zanieczyszczeniami. Pasta polerska pomaga poprawić połysk lub blask lakieru bezbarwnego. Zazwyczaj używa się ich w połączeniu.

Wosk samochodowy Pros

Wosk samochodowy zapewnia właścicielom samochodów kilka korzyści.

 • Jest bardzo prosty w użyciu: Większość ekskluzywnych produktów wosku samochodowego jest sprzedawana jako wosk stały lub w postaci pasty, która jest nakładana na aplikator i fizycznie nanoszona na powierzchnię samochodu. Istnieje kilka płynnych produktów woskowych, które są łączone z lakierami, które są również łatwe do nakładania i polerowania.
 • Tania ochrona samochodu: Wosk samochodowy jest najbardziej przystępnym cenowo środkiem ochrony lakieru, w odniesieniu do samego produktu. Typowa puszka lub butelka wosku samochodowego może trwać do 10 do 20 aplikacji.
 • Łatwy do przechowywania: Produkty te są również dość łatwe do przechowywania. Większość z nich ma kilkuletni okres przydatności do użycia.
 • Łączy się z lakierami polerskimi lub uszczelniaczami malarskimi: Mówiliśmy o łatwości aplikacji, ale wosk samochodowy również bezproblemowo miesza się z lakierami polerskimi i syntetycznymi produktami uszczelniającymi. Poniżej omówimy zalety i wady szczeliwa lakierniczego.
 • Zapewnia dobrą ochronę przed wysoką temperaturą: Wosk samochodowy Carnauba pochodzi z palmy w Brazylii. Produkt tworzy twardą powłokę ochronną i w rzeczywistości wzmacnia się pod wpływem słońca.
 • Łatwy do usunięcia i ponownego nałożenia: Wosk samochodowy może być również dość łatwo usunięty i ponownie nałożony. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony, zaleca się stosowanie co sześć tygodni.

Zużycie wosku samochodowego

Chociaż stosowanie wosku samochodowego przynosi wiele korzyści, należy wskazać na jego pewne niedociągnięcia.

 • Ma bardzo krótką żywotność: Wosk samochodowy zaczyna się cienko zużywać, gdy tylko zostanie nałożony. W większości przypadków straci większość swojego oddziaływania w ciągu sześciu tygodni, co wymaga jego usunięcia i ponownego nałożenia w celu ochrony lakieru.
 • Zatrzymuje brud: Podczas gdy wosk samochodowy nakłada twardą powłokę ochronną, z perspektywy czasu, nie jest on wcale zbyt twardy. W rzeczywistości jest na tyle miękki, że pozwala wsiąknąć małym cząsteczkom brudu i zanieczyszczeń do wosku, który go uwięzi i może uszkodzić lakier bezbarwny, jeśli pozostanie na pojeździe.
 • Nie jest zbyt dobry z chemikaliami: Niektóre podstawowe środki chemiczne, takie jak odtłuszczacze, środki do usuwania owadów i smoły oraz inne środki do czyszczenia samochodów mogą być szkodliwe dla wosku samochodowego.
 • Minimalna ochrona: Wosk samochodowy zapewnia również gorszą ochronę czterem przedmiotom, które tutaj pokryjemy. Choć przez wielu (w tym przeze mnie) uważany był za świetny sposób na utrzymanie ochrony lakieru, od przełomu wieków technologia wprowadza lepsze rozwiązania.

Przed czym chroni wosk samochodowy?

Wosk samochodowy doskonale chroni powierzchnię pojazdu przed promieniami słonecznymi UV, odpryskami pluskiew, ptasimi odchodami, a nawet kwaśnymi deszczami. Problem polega na tym, że nie chroni on lakieru bezbarwnego bardzo długo, ponieważ szybko się zużywa, tylko ze względu na skład produktu.

To, czego nie chroni przed

Po stronie klapki nie jest zalecane nakładanie wosku samochodowego w celu ochrony samochodu przed odpryskami skalnymi, odłamkami drogowymi, środkami chemicznymi, zadrapaniami i kwaśnymi deszczami. Jak powiedzieliśmy powyżej, wosk samochodowy świetnie sprawdza się jako podstawowa warstwa ochronna, ale jest to podstawowy AF. Istnieją lepsze opcje, które zepsujemy poniżej.

Uszczelniacz malarski Wyjaśniony

Jeden krok powyżej wosku samochodowego jest produktem uszczelniającym do lakierowania samochodów. Zasadniczo, szczeliwo jest syntetycznym produktem płynnym, który został przygotowany laboratoryjnie, aby przylegał do bezbarwnej powłoki lakierniczej i zapewniał cienką warstwę ochronną.

Zasadniczo jest to syntetyczny wosk samochodowy, który trwa po prostu dłużej - w większości przypadków nawet do sześciu miesięcy. Jednakże, podobnie jak wosk samochodowy, wymaga on usunięcia i ponownego nałożenia w celu uzyskania maksymalnego efektu.

Materiały uszczelniające Paint Sealant Pros

Niektóre z największych korzyści płynących z zastosowania uszczelniacza do farb w celu utrzymania czystej powłoki chronione obejmują:

 • Jest bardzo łatwy w użyciu: Szczeliwo lakiernicze jest stosowany w podobny sposób jak wosk samochodowy. Wystarczy umieścić warstwę produktu, zwykle w postaci płynnej, na gąbce aplikacyjnej z mikrofibry lub tamponie i wcierać związek w farbę. Gdy produkt jest "wysuszony", wystarczy zetrzeć resztki.
 • Dobrze łączy się z woskiem i środkiem polerskim: Ten rodzaj produktu do ochrony lakieru ma formułę podobną do płynnego wosku samochodowego i pasty polerskiej. Wielu producentów tego produktu połączy go z woskiem lub środkiem polerskim, aby stworzyć hybrydowy uszczelniacz farby/ wosk/polakier.
 • Zapewnia szklisty wygląd: Po prawidłowym zastosowaniu, niektóre produkty uszczelniające farby wzmocnią połysk farby poprzez produkcję szklistego wyglądu.

Zużycie szczeliwa do farb (Paint Sealant Cons)

Mimo że szczeliwa do farb mogą trwać nawet do sześciu miesięcy, mają one również pewne negatywne cechy:

 • Pokazuje niedoskonałości farby: Zajęliśmy się powyższym szklanym wyglądem, ale ma to również pewne wady. Po zastosowaniu uszczelniacza farby, to naprawdę podkreśla niedoskonałości, rysy, lub ślady zawirowań w farbie bezbarwnej powłoki.
 • Wymaga więcej pracy przygotowawczej niż wosk: Aby przykleić się do powierzchni lakieru, właściciele samochodów, którzy używają tego produktu do ochrony powierzchni lakieru musi wykonać więcej prac przygotowawczych przed zastosowaniem. W większości przypadków, będą musieli gliniasty bar swój samochód po usunięciu produktu, aby upewnić się, że czysta powierzchnia istnieje.
 • Trudne do usunięcia: Istnieje kilka naprawdę dobrych mydeł samochodowych, które są specjalnie zaprojektowane do usuwania wosku i uszczelniaczy. Problem w tym, że większość z nich jest przeznaczona do usuwania wosku OLD lub uszczelniaczy, które już zaczynają się rozpadać. Nowsze warstwy wymagają specjalnych produktów, a często także wielokrotnego mycia lub innych technik służących do ich usuwania.
 • Oferują one średnią ochronę: Szczeliwa lakiernicze są o krok od tradycyjnego wosku samochodowego w dziale ochrony. Ale nie jest to tak optymalna powłoka ochronna, jak powłoka lakiernicza czy ceramiczna. Ponownie, jest to dobry środek ochrony średniej.

Przed czym chroni lakier ochronny?

Pod względem ochrony lakieru środki uszczelniające są w zasadzie takie same jak wosk samochodowy - tylko na nieco dłużej. Tak więc, to robi dobrą robotę, utrzymując lakier bezpieczny od narażenia na promienie UV, rzeczy ptaków, robaków i innych zwykłych brudów drogowych.

To, czego nie chroni przed

Jak wspomniano powyżej, jest w zasadzie taki sam jak wosk - po prostu trwa dłużej.

Powłoka ceramiczna Wyjaśniona

Klasą w dziale ochrony powłok malarskich są powłoki ceramiczne. Najlepszym sposobem wyjaśnienia, czym jest powłoka ceramiczna, jest porównanie jej z ofiarną warstwą ochronną, która przylega do powłoki bezbarwnej. Wykorzystuje ona nanotechnologię (jak pancerz Tony'ego Starka Ironmana - ale chłodniejszy).

Gdy powłoka twardnieje, tworzy mikroskopijną warstwę niewiarygodnie twardego szkła. Przesącza się ona do przezroczystej powłoki, wypełniając wszystkie niedoskonałości i ostatecznie pozostawia niewiarygodnie płaską powierzchnię. Jest to klucz do uzyskania powierzchni hydrofobowej (wodoodpornej) i odpornej na promieniowanie UV, zarysowania, chemikalia, ekstremalne ciepło, a nawet antygraffiti.

Szynki do powlekania ceramicznego

Wprowadzenie osłony pancerza IX - Najsilniejsza powłoka ceramiczna na rynku

Zalety powłoki ceramicznej są dość szczegółowe, ale zaczynamy:

 • Wyjątkowa trwałość: Podczas gdy wosk wytrzyma około sześciu tygodni, a lakiery uszczelniające około sześciu miesięcy, wiele wysokiej jakości powłok nano-ceramicznych może przetrwać wszędzie od 2 do 5 lat.
 • Wysoka odporność chemiczna: Powłoka ceramiczna jest wykonana z kwarcu i innych twardych minerałów, które są wyjątkowo odporne na chemikalia. Dzięki temu powłoka bezbarwna jest chroniona przed tymi szkodliwymi czynnikami.
 • Wyjątkowa odporność na zarysowania: Ponieważ utwardzają się one niewiarygodnie twardo, bardzo dobrze chronią przed zarysowaniami. Nie jest ona odporna na zarysowania, ale trudniej jest porysować pojazd zabezpieczony powłoką ceramiczną podczas normalnego mycia.
 • Nie ma potrzeby stosowania innych środków ochronnych: Jeśli prawidłowo zastosujesz powłokę nano-ceramiczną, jest to doskonały samodzielny produkt. Nie ma potrzeby stosowania wosku, uszczelniaczy malarskich ani innych produktów.
 • Niesamowite właściwości hydrofobowe: Hydrofobowość oznacza odporność na wodę. Ponieważ warstwa ochronna jest tak gładka, woda po prostu zsuwa się z powierzchni i trudno się przykleja. Ta właściwość odpycha również brud, ułatwia usuwanie ptasich odchodów, odprysków pluskiew i innych.
 • Zapewnia doskonały połysk: Ponieważ warstwa ta jest zasadniczo szklana, daje wspaniały połysk, który sprawia, że Twój samochód wydaje się mokry i śliski.

Zużycie powłoki ceramicznej

Podczas gdy powłoki ceramiczne to niesamowite produkty chroniące powierzchnię lakieru samochodowego przed uszkodzeniami, nie są one w żaden sposób doskonałe. Oto kilka elementów, które należy rozważyć przed dokonaniem inwestycji:

 • Aplikacja wymaga dużej ilości pracy przygotowawczej: Aby uzyskać maksymalny efekt, trzeba będzie poświęcić sporo czasu na prace przygotowawcze. Oznacza to całkowite ręczne mycie pojazdu (nie myjni), obróbkę prętów glinianych, zakończenie korekty lakieru (w celu usunięcia śladów zawirowań i innych niedoskonałości lakieru), wypolerowanie powierzchni, a następnie wykończenie za pomocą ściereczki IPA.
 • Uwydatni niedoskonałości lakieru: Powodem, dla którego chcesz zakończyć korektę lakieru jest to, że powłoki ceramiczne naprawdę podkreślają blask i uszkodzenie lakieru samochodu.
 • Trudne do usunięcia: Jeśli nałożysz powłokę ceramiczną, w końcu zużyje się ona cienka i będzie wymagała dodatkowej warstwy. Dla uzyskania optymalnych rezultatów, należy usunąć starą powłokę i ponownie rozpocząć proces przygotowania i montażu.
 • Jest to droższe w przypadku profesjonalnego montażu powłoki: Konsumenci mają wiele opcji do rozważenia. Mogą oni mieć profesjonalny sklep z detalami zainstalować profesjonalną powłokę ceramiczną klasy lub zrobić to samodzielnie z powłoką ceramiczną typu "zrób to sam". Decydując się na profesjonalny wybór jest znacznie droższy, ale masz pro uchwyt wszystko.
 • Uważaj na kupującego: Na rynku jest kilka tanich powłok ceramicznych dla majsterkowiczów. Zanim dokonasz inwestycji, ważne jest, abyś dopełnił należytej staranności w celu sprawdzenia, czy produkt jest wysokiej jakości i czy czujesz się komfortowo z pracami przygotowawczymi i montażem.

Przed czym chroni powłoka ceramiczna?

Powłoki ceramiczne zazwyczaj chronią pojazd przed promieniami słonecznymi UV, chemikaliami, kwasami wytwarzanymi przez ptasie odchody i bakcyle, zadrapaniami, brudem i zanieczyszczeniami, ekstremalnym upałem, graffiti i innymi. Ułatwia również usuwanie trudno przywierających przedmiotów, takich jak smoła, pluskwy, ptasie odchody, sok z drzew i inne "lepkie rzeczy".

Przed czym nie chroni powłoka ceramiczna?

Chociaż są to naprawdę świetne produkty, nie są kuloodporne.

Powłoka ceramiczna nie uczyni Twojego samochodu ognioodpornym, nie ochroni go przed odpryskami skalnymi, nie utwardzi się samoistnie, gdy wystąpią zadrapania lub uszkodzenia i nie usunie potrzeby mycia samochodu. Przy dłuższym użytkowaniu zaleca się mycie pojazdu co dwa tygodnie.

Folia zabezpieczająca przed malowaniem Objaśniona

Drapanie i uzdrawianie mojego własnego samochodu - jak działa film ochronny

Paint Protection Film lub PPF, jak nazwiemy to w przód jest górny szkielet jest produktów ochrony farby. Jest to produkt w technologii kosmicznej, który został pierwotnie wynaleziony przez PPG i używany do ochrony ostrzy helikopterów przed uszkodzeniami podczas wojny w Wietnamie. Z tych wczesnych lat rozwinął się on w wyjątkowy produkt ochronny.

Zasadniczo PPF jest cienkim produktem winylowym, przezroczystym i montowanym na powierzchni pojazdu. Większość właścicieli samochodów nakłada PPF na przedni zderzak, maskę silnika, lusterka boczne i inne elementy przedniej części pojazdu, w które zazwyczaj uderzają zanieczyszczenia. Niektóre osoby będą nakładać go na cały pojazd.

Prospekty PPF

Folia zabezpieczająca przed malowaniem jest instalowana przez profesjonalnego specjalistę od detali lub winylarza samochodowego. Przy prawidłowym stosowaniu i konserwacji oferuje konsumentom wiele korzyści:

 • Wyjątkowa ochrona przed odpryskami skalnymi: PPF to produkt do stosowania, jeśli szukasz najlepszego sposobu ochrony pojazdu przed drobnymi odpryskami skalnymi.
 • Niesamowite właściwości samoregenerujące: PPF jest podobny do termoplastycznego poliuretanu lub TPU, jak się go nazywa. Gdy jest porysowany lub wyszczerbiony małymi kamieniami lub odłamkami, wystarczy wypolerować jego powierzchnię, a samoistnie się zagoi.
 • Praktycznie odporna na zarysowania: Jeśli szukasz najlepszego sposobu na zabezpieczenie samochodu przed zapięciem kluczyka przez tego dupka przy barze, PPF jest opcją dla Ciebie.
 • Może wystarczyć na 10 lat: Wiele z najlepszych produktów PPF może chronić samochód nawet do 10 lat.

Zużycie PPF

PPF jest doskonałym produktem do ochrony farby, ale są pewne rzeczy, które należy rozważyć przed dokonaniem inwestycji:

 • Jest to najdroższa opcja: Porównując wosk z uszczelniaczem do farby i powłoką ceramiczną z PPF, ostatni jest najdroższy. Zastosowanie do całego pojazdu może kosztować do 6.000 dolarów.
 • Niezbyt hydrofobowe: PPF chroni dość dobrze, ale nie jest zbyt dobry w odpychaniu wody i brudu. Oznacza to, że samochody szybciej się brudzą i mają tendencję do łatwiejszego zbierania plam z wody.
 • Bardziej pracochłonne w pielęgnacji: Chociaż nie musisz nakładać wosku lub uszczelniaczy na PPF, będziesz musiał częściej myć samochód. Ponieważ jest to winyl, zanieczyszczenia mają tendencję do dość łatwego przyklejania się.
 • W przypadku uszkodzenia - wymaga wymiany: Jeśli PPF jest uszkodzony z powodu wandalizmu lub z innych powodów, będziesz musiał wymienić całą sekcję.
 • Może odbarwiać się: W nadgodzinach, PPF zacznie się odbarwiać pod wpływem częstego wystawiania go na działanie promieni UV. Większość konsumentów używających PPF nakłada je na królowe garaży lub używa pokrywy samochodu, aby uniknąć tego powszechnego problemu.

Przed czym chroni PPF?

PPF jest świetny do ochrony pojazdu przed zarysowaniami, małymi kamieniami i odłamkami drogowymi, kijami i innymi elementami, które odpryskują farbę. Jeśli chodzi o "ochronę", to w zasadzie jest to folia winylowa, więc dość dobrze chroni lakier.

Przed czym PPF nie chroni?

PPF jest naprawdę dobry w ochronie powierzchni lakieru samochodowego. Ale nie chroni on przed wypadkami samochodowymi, ostrymi przedmiotami (jak noże), kulami, ogniem i kwasami. W PPF dość łatwo zje się też benzyna.

Zawijanie go

Jak widzisz, powyżej jest wiele informacji do wchłonięcia. Wybierając odpowiedni produkt do ochrony farby naprawdę rozkłada się na "dolary i sens". Jeśli zdecydujesz się na wosk samochodowy, spędzisz dużo czasu i potu sprawiedliwość stosowania, usuwania i powtarzania tego procesu co sześć tygodni. To samo z uszczelniaczy farby, z wyjątkiem tego, że jest co sześć miesięcy. Dla wielu właścicieli samochodów, to po prostu nie ma sensu.

Jednak dla wielu właścicieli samochodów PPF jest zwykle zbyt drogi. Albo, ponieważ utrzymują oni pojazd na zewnątrz, nie ma to sensu, ponieważ może on szybko ulec uszkodzeniu pod wpływem nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Gdy się go zepsuje, zastosowanie wysokiej jakości powłoki ceramicznej, takiej jak AvalonKing Armor Shield IX, jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Zanim jednak zrobisz skok wiary, poświęć trochę czasu, aby sprawdzić, co myślą inni konsumenci, tacy jak Ty, jak została oceniona przez ekspertów i określić, czy czujesz się komfortowo podczas prac przygotowawczych i instalacyjnych.

Robert

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również