img

POLEROWANIE LAKIERU cz I

Polerowanie lakieru to chyba najbardziej efektowny zabieg w procesie detailingu i najlepszy sposób na to, by doprowadzić karoserię do świeżości oraz blasku. Usuwać będzie można rysy, skazy, poprawi się połysk. Polerowanie wykonywane może być ręcznie jak i też maszynowo. Postaramy się tutaj powiedzieć jak wygląda kwestia polerowania jak się to realizuje.

W trakcie nabierania doświadczenia przy takich pracach samo zobaczymy co będzie się sprawdzać, co daje efekty. Przy pierwszym polerowaniu warto będzie wykorzystywać np. stare elementy auta, które zalegają nam w garażu, wtedy będzie można ocenić czy jesteśmy w stanie wykonać polerowanie należycie, będziemy mieli okazję do treningu. (https://sklep.motogo.pl/pasty-polerskie-c17)

Polerka obrotowa / polerka orbitalna

Do polerowania maszynowego niezbędny będzie sprzęt – wyróżniamy dwa rodzaje polerek – orbitalna oraz obrotowa.

Polerka obrotowa różni się od orbitalnej tym, że obraca się wyłącznie wokoło własnej osi, a ta druga rusza się po orbicie.

Zalety:

- używać można padów wełnianych, które mają wysoki poziom ścieralności

- mamy wydajniejsza pracę z pastami mocno ściernymi

- mamy szansę na uzyskiwanie lepszych efektów przy dużych uszkodzeniach lakieru

Wady:

- konieczne jest większe doświadczenie

- przy dużych obrotach, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia możemy przypalić lakier

Jeśli chodzi o maszynę na rynku jest wybór różnorakich sprzętów. Znajdziemy propozycję maszyn amatorskich, które kosztują około 100-150 złotych jak i profesjonalny sprzęt, który kosztuje powyżej 1300 złotych. Najlepiej będzie samemu szukać dla siebie takiej polerki, która będzie dobrze się sprawować i rzeczywiście spełni indywidualne oczekiwania. Każdy ma jakieś swoje upodobania i musi się zastanowić co będzie mu odpowiadać. Dla amatora wydaje się, że wydatek około 250 złotych powinien być wystarczający.

Najważniejsze będzie wybrać sprzęt o odpowiedniej ilości obrotów. Dodatkowo będzie trzeba także pomyśleć o odpowiedniej regulacji prędkości, co sprawi, że będzie istnieć elastyczność w pracy, używamy również wysokich obrotów przy agresywnej korekcji na początku niższe obroty stosujemy w momencie wykańczania. Można także wybrać sprzęt, który elektronicznie kontroluje ilość obrotów niezależnie od nacisku.

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również