img

Zagrożenia drogowe dla zwierząt: Jak unikać i reagować na kolizje z dzikimi zwierzętami

Pijani kierowcy, powolni zwolennicy jazdy lewym pasem i idioci na smartfonach nie są jedynymi, którzy chcą się zderzyć z Twoim świeżo wylakierowanym samochodem. Raporty pokazują, że w skali całego kraju, amerykańscy kierowcy mieli 1 na 116 szans na roszczenie ubezpieczeniowe związane z kolizją ze zwierzętami lub szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta.

Może się to wydawać błahą liczbą, ale raport Vox naświetla rzeczywiste ryzyko kolizji z dzikimi zwierzętami. W samych Stanach Zjednoczonych wypadki samochodowe związane ze zwierzętami kosztują ponad 8 miliardów dolarów rocznie na naprawy pojazdów, rachunki medyczne, koszty sprzątania i inne. Ten sam raport pokazuje, że drogi Ameryki Północnej zagrażają również 21 różnym rodzajom zagrożonych gatunków, a przy większej niż kiedykolwiek liczbie kierowców na drogach, ryzyko jest większe niż kiedykolwiek wcześniej.

zwierzak

A co z tymi wszystkimi wymyślnymi funkcjami bezpieczeństwa, w które wyposażone są nowoczesne pojazdy? Analiza Consumer Reports twierdzi, że podczas gdy 61% wszystkich nowych samochodów rzeczywiście pochodzi z jakąś formą technologii automatycznego hamowania awaryjnego z wykrywaniem pieszych, większość tych systemów będzie rozpoznawać tylko ludzi i duże zwierzęta. Czy kiedykolwiek uderzyłeś w naprawdę dużego szopa lub zdziczałego wieprza? Te dranie będą pieprzyć samochód w górę. I to bardzo.

Więc gdzie są najbardziej ryzykowne obszary? Kto jest w największym niebezpieczeństwie? Co należy zrobić, aby uniknąć potrącenia zwierzęcia pojazdem mechanicznym? I co najważniejsze, co zrobić, jeśli uderzysz w zwierzę podczas jazdy?

Wiele zagrożeń związanych z zabijaniem zwierząt na drogach

Patrząc na lata statystyk wypadków samochodowych zorientowanych na zwierzęta z Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), staje się oczywiste, że "od 1975 r. do połowy 2000 r. istniał ogólny trend wzrostowy w zgonach z powodu kolizji ze zwierzętami". Na szczęście w ciągu ostatniej dekady tendencja ta uległa wyrównaniu, prawdopodobnie dzięki postępowi w dziedzinie półautonomicznych technologii bezpieczeństwa samochodowego, sile hamowania i kontroli związanej z nowoczesnymi mieszankami opon oraz jaśniejszym reflektorom.

Z drugiej strony IIHS informuje, że kolizjom z dzikimi zwierzętami często towarzyszą uderzenia wtórne, z których wiele jest poważniejszych niż sam kontakt ze zwierzęciem. Według IIHS, podczas gdy 77% zwierząt biorących udział w wypadkach śmiertelnych to jelenie, pozostałe ofiary śmiertelne związane są z takimi stworzeniami jak bydło, konie, psy, niedźwiedzie, koty i oposy.

Podczas gdy uderzenie w oposa na czatach podczas jazdy z pełną prędkością prawdopodobnie nie spowoduje śmiertelnej katastrofy, skręcanie, aby uderzyć w futrzaka zdecydowanie zwiększa szanse na to, że w pośpiechu gówno pójdzie w bok. Przez liczby, Teksas nadal prowadzi w drodze w śmierci pojazdów związanych ze zwierzętami; numery, które IIHS mówi są prawdopodobnie związane z Teksasu pojazdu do zwierząt stosunek, a sama liczba dróg wiejskich w Lonestar State.

Agencja ubezpieczeniowa, State Farm, opublikowała również statystyki, które koncentrują się na wypadkach związanych z dzikimi zwierzętami, a nie tylko na ofiarach śmiertelnych. Według statystyk kolizji, Wirginia Zachodnia pozostaje na szczycie listy jako stan o najwyższym wskaźniku wypadków samochodowych związanych ze zwierzętami, z prawdopodobieństwem 1 na 37 kierowców jest zagrożonych. Następnie Montana (1 na 47), Pensylwania (1 na 51) i Dakota Południowa (1 na 53), z Michigan, Wisconsin, Iowa, Mississippi, Minnesota i Wyoming zaokrąglając pierwszą dziesiątkę. Jak można się było spodziewać, Hawaje miały najmniej kolizji, z zaledwie 1400 zgłoszonymi incydentami, z których większość była najprawdopodobniej spowodowana przez tego inwazyjnego dupka, mangustę.

Roczne State Farm poszedł dalej, aby pokazać, że między 1 lipca 2019 i 30 czerwca 2020, ponad 1,9 mln roszczeń ubezpieczeniowych związanych z kolizją zwierząt zostały złożone w samych Stanach Zjednoczonych. Przełamać, że w dół do analizy ryzyka, a to oznacza, że przeciętny kierowca USA prowadzi 1 w 116 szansę na posiadanie zwierzęcia związanego z wypadkiem samochodowym, gdy dostają się za kierownicą.

Zwierzęta często spotykane podczas jazdy

Jeśli chodzi o jazdę i zwierzęta, jest o wiele więcej powodów do zmartwień niż kilka nieestetycznych ptasich odchodów na przedniej szybie. Aby zilustrować ten fakt, Consumer Reports opublikował zgrabną interaktywną mapę pokazującą, w których stanach istnieje największa szansa na potrącenie jakiegoś zwierzęcia, a także dorzucił kilka przydatnych informacji, które zasługują na uwagę.

Podczas gdy przejechanie małych zwierzątek na pewno wywoła jakąś formę emocji, może to być łzy wyrzutów sumienia lub potok wulgarnego języka, szkody wyrządzone przez małe bestie to grosze w porównaniu z dużą zwierzyną. Widzieliście kiedyś materiał filmowy o tym, co dzieje się z pojazdem, który uderza w łosia jadąc z pełną prędkością? To nie jest ładne.

Jednak raporty kierowców uderzających w większe stworzenia, takie jak łosie, niedźwiedzie czy łosie, to tylko niewielki wycinek tortu w porównaniu z najczęściej występującym na drogach zwierzęciem: Jelenie. Szybko poruszające się, łatwo oślepiające przez blask reflektorów i mocno przeludnione, jelenie są numerem jeden wśród przyczyn wypadków spowodowanych przez zwierzęta w Ameryce Północnej, rok po roku, po roku...

Raport przeprowadzony przez The Northern Kentucky Tribune, pokazuje, że w samym Kentucky, policja stanowa zareagowała na aż 3,097 kolizji związanych z jeleniami w 2019 roku. Podobnie jak w przypadku większości innych stanów, większość tych wypadków miała miejsce w miesiącach październiku, listopadzie i grudniu, które wkrótce odkryjesz, jest uważana za "szczytowy sezon kolizji jeleni" z jakiegoś powodu.

Co ciekawe, raport pokazuje, że kierowcy, którzy uderzyli lub zostali uderzeni przez jelenie, ponieśli znacznie mniejsze szkody niż ci, którzy próbowali omijać te kopytne bestie. Ludzie szarpią kierownicą, aby uniknąć uderzenia w jelenia, tylko po to, aby wbić się w drzewo. Czy tylko ja widzę teraz obraz patelni i płonącego ognia?

Jeśli chodzi o przyczynę corocznego wzrostu liczby zgonów spowodowanych przez jelenie w październiku, listopadzie i grudniu, to ma to wszystko związek z aktem robienia whoopie. Jelenie są najbardziej aktywne (zarówno seksualnie, jak i fizycznie) podczas jesiennego i wczesnozimowego sezonu rozrodczego i przemierzają duże odległości, śledząc zapach potencjalnego partnera. Stworzenia te są również najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, czyli w czasie, kiedy ludzkie oczy są zazwyczaj zmęczone i słabo przystosowane do mroku. Długie zimowe noce również nie ułatwiają sprawy, dodatkowo zwiększając ryzyko wypadków drogowych związanych z jeleniami.

Jak bezpiecznie uniknąć potrącenia jelenia

Przejścia dla dzikich zwierząt, takie jak te na powyższym filmie, znacznie zmniejszyłyby ryzyko kolizji pojazdów z dzikimi zwierzętami, jednak w większości miejsc na świecie takich konstrukcji jest niewiele. Dopóki więc nie pojawi się więcej takich przejść dla zwierząt, najlepiej pamiętać o następujących wskazówkach dla kierowców.

  1. Zwolnij i rozejrzyj się. Godziny związane ze świtem i między 6 a 9 wieczorem to czas, kiedy jelenie są najbardziej aktywne. Wypinanie tyłka nie pomoże Ci uniknąć jelenia, ale spowoduje, że stracisz kontrolę nad pojazdem. Zwolnij i uważaj na puszysty tyłek Bambi. Szukaj znaków ostrzegawczych. Znasz te małe żółte znaki drogowe z wizerunkami potężnego jelenia skaczącego w powietrze? Te znaki przekraczające jelenie nie są tam tylko dla Twojej przyjemności oglądania.Pozostań w czerwonej gotowości. Nieuważna i rozproszona jazda może być tak samo niebezpieczna jak jazda po pijanemu. Obudź się do cholery, ponieważ jelenie są najbardziej aktywne, gdy ludzie i ich oczy są senne i/lub rozproszone.Spróbuj uderzyć w hamulce, zamiast w słup telefoniczny. Skręcanie nie tylko dezorientuje jelenie przed Tobą, ale może również spowodować utratę kontroli nad pojazdem, a następnie wjechanie w drzewo lub nadjeżdżający ruch. Zrób sobie i innym przysługę, trzymając kierownicę prosto i naciskając na hamulec. Nie zrozum mnie źle. Uderzenie w jelenia spieprzy Twój pojazd. Ale spowoduje o wiele mniej szkód niż ten wielki jawor siedzący na poboczu lub wywrotka pędząca na Ciebie.Wieczory kawalerskie nie są tylko dla pijanych ludzi. Podobnie jak ludzie, jelenie mają tendencję do podróżowania w grupach i mają swego rodzaju hierarchię społeczną. Jeśli więc zobaczysz jelenia pasącego się na poboczu autostrady, zachowaj czujność. Szanse są takie, że w pobliżu czai się więcej tych pysznych bestii.Gwizdki jeleni są nadal brzydkie i idiotyczne. Jeśli możesz dostarczyć nam jakieś niezależne dowody naukowe udowadniające, że gwizdki jelenia faktycznie działają, wycofamy to oświadczenie. A skoro już o tym mowa, to może zechcesz przedstawić nam zdjęcie gwizdka na jelenie, który nie wygląda jak gówno. Poczekamy... Wszystko jest w oczach... W nocy szukaj świecących oczu w ciemności. Odbicie reflektorów Twojego pojazdu w oczach zwierzęcia tworzy lustrzany efekt, zwany potocznie "błyskiem w oku". Zwróć więc uwagę na odblaski bezpieczeństwa natury, gdy je zobaczysz.Zmobilizuj swoich pasażerów do pracy. Wypatrywanie jelenia (lub dwóch) zwiększy Twoje szanse na wypatrzenie go. Jeśli pasażerowie odmówią, powiedz im, że albo to, albo resztę drogi przejadą autostopem. Zapnij swój tyłek. To powinno być oczywiste, ale z jakiegoś powodu ludzie wciąż uważają, że podróżowanie bez zapiętych pasów to świetny pomysł. Niezależnie od tego, czy nazwiesz to selekcją naturalną, czy czystą głupotą, badania IIHS pokazują, że 60% ludzi zabitych w zderzeniach pojazdów ze zwierzętami nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa.Tailgaters wciąż są do bani. Samochód przed tobą nagle hamuje, by uniknąć zmiażdżenia 6-punktowego jelenia. Oh, ale nie możesz patrzeć, bo twoja twarz jest teraz na stałe przytwierdzona do kolumny kierownicy. Nie bądź dupkiem. Daj innym kierowcom wokół siebie trochę miejsca. Śmiało, zajmij środkowy pas. Wielopasmowe autostrady są bardzo przydatne, prawda? Sugerujemy pełne wykorzystanie środkowego pasa, aby dać dzikim zwierzętom na poboczu jak najwięcej miejsca. Światła drogowe i trąbienie faktycznie pomagają. Wiele zwierząt przestraszy się dźwięku klaksonu samochodowego lub migających jasnych świateł, w tym jelenie. Jest to również sposób na ostrzeżenie innych kierowców o zagrożeniu na drodze.

Co robić, jeśli potrąciłeś zwierzę podczas jazdy?

Farmers' Almanac radzi, jak postępować, gdy dzikie zwierzęta pojawiają się znikąd. Jeśli wiesz, że zderzenie z dużym zwierzęciem jest nieuchronne, pochyl się w stronę framugi drzwi. Kiedy duże stworzenia zostają uderzone głową w pojazd jadący z dużą prędkością, mają tendencję do przewracania się na pojazd, miażdżąc środek przedniej szyby i dachu, dlatego należy unikać pochylania się do środka kabiny.

Po zderzeniu z niefortunnym kawałkiem dziczyzny, State Farm zaleca wykonanie następujących czynności:

  1. Przenieś swój pojazd w bezpieczne miejsce. Jeśli to możliwe, zjedź na pobocze lub na pas środkowy i włącz światła awaryjne. Jeżeli muszą Państwo opuścić pojazd, należy zjechać z drogi i usunąć się z drogi nadjeżdżających pojazdów. Jelenie są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie - w czasie, gdy Ty lub Twój rozbity pojazd możecie być mniej widoczni dla innych kierowców. Powiadom władze, jeśli jeleń blokuje ruch i stwarza zagrożenie dla innych kierowców. Jeśli kolizja spowodowała obrażenia ciała lub szkody materialne, może być konieczne wypełnienie oficjalnego raportu. Raport ten może być również przydatny przy składaniu roszczenia ubezpieczeniowego.Udokumentuj zdarzenie. Jeśli jest to bezpieczne, zrób zdjęcia jezdni, otoczenia, uszkodzeń pojazdu i wszelkich obrażeń odniesionych przez Ciebie lub Twoich pasażerów. Jeśli zatrzymają się świadkowie zdarzenia, spisz ich relację z tego, co się stało i poproś o dane kontaktowe.Trzymaj się z dala od zwierzęcia. Przestraszony, ranny jeleń może użyć swoich potężnych nóg, poroża i ostrych kopyt, aby wyrządzić Ci krzywdę.Skontaktuj się ze swoją agencją ubezpieczeniową. Im szybciej zgłosisz szkodę lub obrażenia, tym szybciej agent ubezpieczeniowy będzie mógł zgłosić i rozpatrzyć Twoje roszczenie. Nie zakładaj, że po zderzeniu z jeleniem możesz bezpiecznie prowadzić swój pojazd. Potrójnie sprawdź, czy Twój samochód nadaje się do jazdy, szukając wyciekającego płynu, luźnych części, uszkodzeń opon, zepsutych świateł, maski, która nie chce się zatrzasnąć lub innych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Jeśli Twój pojazd wydaje się niebezpieczny w jakikolwiek sposób, wezwij holownik.

Mówiąc o roszczeniach ubezpieczeniowych, o ile zazwyczaj wzrasta ubezpieczenie po uderzeniu w duże zwierzę, takie jak jeleń? Firma Progressive twierdzi, że zależy to od stanu rejestracji i ubezpieczyciela. Sprawy takie jak wandale pozostawiający plamy na lakierze samochodu związane z markerem permanentnym, czy szkodliwe incydenty z udziałem zwierząt są powszechnie określane jako "zdarzenia losowe, nad którymi nie masz zbyt dużej kontroli". To ląduje w "nie-at-fault accident bin", co w większości stanów, przekłada się na zerowy wzrost stawek ubezpieczeniowych.

Jednakże, zawsze najlepiej jest sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, ponieważ kierowcy z minimalnym pokryciem mogą nie być objęci ubezpieczeniem w przypadku wypadku związanego ze zwierzęciem. Jest to jeszcze jeden powód, dla którego pokrycie kompleksowe jest warte dodatkowych kosztów, ponieważ obejmuje ono nie tylko zdarzenia losowe, takie jak kradzież, pożar czy wandalizm, ale także większość wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Nie należy tego mylić z pokryciem kolizyjnym, które jest używane do płacenia za naprawy, jakich wymaga pojazd po uderzeniu w inny samochód lub obiekt nieożywiony, taki jak barierka lub drzewo.

Szybka uwaga końcowa: Nawet z kompleksowym pokryciem, nadal będziesz musiał zapłacić udział własny, aby złożyć wniosek o ubezpieczenie samochodu po uderzeniu samochodem w zwierzę. Udział własny jest to kwota, którą zgadzają się Państwo zapłacić z własnej kieszeni, aby pokryć roszczenie z tytułu wypadku samochodowego i musi być uzgodniona przy zakupie kompleksowego lub kolizyjnego pokrycia.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to na pewno spodobają Ci się produkty AvalonKing do pielęgnacji samochodów dla majsterkowiczów. Tworzymy produkty "Bez B.S." za przystępną cenę. A co najlepsze, traktujemy naszych klientów jak rodzinę, więc jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chcesz porozmawiać o samochodach, wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz e-mail. Sprawdź naszą stronę główną tutaj.

Witold

Redakcja 0o2.pl

Zobacz również